1966
IND.QUALIFICATION. Göteborg 16/6.
1.Björn Knutsson Varg 15 2.Bengt Svensson Örn 13 3.Karl-Erik Andersson
Kap 12 4.Bo Magnusson Kap 11 5.Hans Olsson Lej 11 6.Bengt Brannefors
Kap 10 7.Sven Sigurd Örn 9 8.Arne Hansson Kap 7 9.Sigvard Johansson
Njud 6 10.Bo Josefsson Njud 5 11.Bengt Larsson Örn 5 12.Willy Friberg
Lej 5 13.Tommy Bergqvist Tax 3 14.Dick Svensson Kap 2 15.Håkan Karlsson
Örn 2 16.Leif Söderberg Tax 1
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Växjö 14/8.
1.Ove Fundin Kap 15 2.Gunnar Malmqvist Njud 14 3.Arne Carlsson Get 12
4.Åke Andersson Njud 11 5.Per-Olof Söderman Varg 10 6.Conny Samuelsson
Njud 8 7.Ryno Westergren Varg 8 8.Sune Stark Skep 8 9.Björn Torsson
Lej 7 10.Runo Wedin Varg 6 11.Per-Åke Gerhardsson Ind 5 12.Curt Nyqvist
Gam 5 13.Jan Simensen Mas 4 14.Thorvald Karlsson Skep 4 15.Harald
Andersson Dack 2 16.Per-Lennart Eriksson Gam 1
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Avesta 20/8.
1.Leif Enecrona Gam 14 2.Leif Larsson Get 13 3.Bengt Jansson Get 12
4.Bernt Persson Smed 11 5.Sören Sjösten Varg 11 6.Torbjörn Harrysson
Varg 11 7.Hans Holmqvist Tax 9 8.Lars Jansson Get 8 9.Anders Michanek
Gam 7 10.Hans Utterström Mas 6 11.Yngve Nilsson Stjä 5 12.Nils Ringström
Gam 4 13.Olle Åhnström Tax 4 14.Sture Lindblom Smed 3 15.Ronnie Åhman
Smed 1 16.Bengt Andersson Get 1
5 to final, Göte Nordin Get seeded to final.
IND.FINAL. Stockholm 7/10. JUNIOR. Västervik 2/10.
1.Ove Fundin Kaparna 12+ 1.Egon Stengarn Taxarna 14
2.Sören Sjösten Vargarna 12+ 2.Lennart Karlsson Skepparna 13+
3.Bengt Jansson Getingarna 12+ 3.Jan Holmqvist Masarna 13+
4.Göte Nordin Getingarna 12+ 4.Jan Svensson Stjärnorna 12
5.Leif Enecrona Gamarna 12+ 5.Lars Åhnström Taxarna 10R
6.Leif Larsson Getingarna 11 6.Lars-Ove Lundgren Getingarna 8
7.Björn Knutsson Vargarna 10 7.Sune Olsson Indianerna 8
8.Hans Holmqvist Taxarna 7R 8.R. Christiansson Kaparna 7½
9.Per-Olof Söderman Vargarna 6 9.Jan Larsson Smederna 7
10.Karl-E. Andersson Kaparna 6 10.Rolf Karlsson Örnarna 5
11.Bernt Persson Vargarna 4 11.Cacimier Nilsson Stjärnorna 4½
12.Bengt Svensson Örnarna 4 12.Börje Pierre Taxarna 4
13.Torbjörn Harrysson Vargarna 4 13.Roine Lindgren Skepparna 4
14.Bo Magnusson Kaparna 3 14.Dick Svensson Kaparna 3
15.Gunnar Malmqvist Njudungarna 2 15.Berndt Karlsson Njudungarna 3
16.Åke Andersson Njudungarna 2 16.Yngve Olsson Smederna 2R
17.Bengt Brannefors Kaparna 1 17.Anders Karlsson Vargarna 2
Arne Carlsson Getingarna qns 18.Göran Jansson Kaparna 0
Hans Olsson Lejonen qns
PAIRS. Eskilstuna 7/9.
1.Getingarna 20 Leif Larsson 12 Bengt Jansson 8
2.Njudungarna 17 Gunnar Malmqvist 10 Bo Josefsson 7
3.Vargarna 16 Bernt Persson 13 Björn Knutsson 3
4.Örnarna 15 Bengt Svensson 9 Bengt Larsson 6
5.Gamarna 15 Anders Michanek 8 Leif Enecrona 7
6.Kaparna 7 Karl-Erik Andersson 7 Bo Magnusson 0
DIVISION 1 DIVISION 2 DIVISION 3
1.Getingarna 19½ 1.Njudungarna 22 1.Indianerna 20
2.Vargarna 15½ 2.Lejonen 13 2.Smederna 15½
3.Örnarna 12½ 3.Taxarna 11 3.Stjärnorna 13½
4.Kaparna 9½ 4.Masarna 2 4.Skepparna 10
5.Gamarna 3 5.Filbyterna 1
POINTS AND AVERAGES.
Getingarna M P P/Hx5 Vargarna M P P/Hx5
Göte Nordin 8 78 12.19 Björn Knutsson 8 62 10.34
Leif Larsson 7 66 11.79 Per-Olof Söderman 8 52 8.12
Bengt Jansson 7 56 11.67 Sören Sjösten 4 41 12.81
Lars Jansson 6 35 8.33 Torbjörn Harrysson 6 38 7.91
Arne Carlsson 4 26 9.29 Runo Wedin 4 13 4.64
Bengt Andersson 2 9 Ryno Westergren 3 4 2.00
Lars-Ove Lundgren 1 0 Anders Karlsson 1 1
Örnarna Kaparna
Bengt Larsson 8 58 9.06 Karl-Erik Andersson 8 64 10.00
Per-Tage Svensson 8 45 7.26 Bo Magnusson 8 38 6.55
Bengt Svensson 8 45 7.26 Ove Fundin 4 22 7.86
Sven Sigurd 6 25 5.69 Bengt Brannefors 7 21 4.37
Weine Ström 2 7 Arne Hansson 5 13 5.00
Håkan Karlsson 3 2 2.50 Dick Svensson 4 6 3.00
Hans Olsson 1 1
Gamarna
Leif Enecrona 8 68 10.30 Division 2 Team P/M
Anders Michanek 8 38 5.94 Therje Henriksson Lejon. 10.0
Nils Ringström 5 14 3.69 Bo Josefsson Njud. 9.9
Curt Nyqvist 8 6 1.00 Gunnar Malmqvist Njud. 9.7
Per-Lenn. Eriksson 4 3 1.07 Hans Holmqvist Taxar. 9.6
Hans Olsson Lejon. 8.2
Division 3 Team P/M Sven-Inge Svensson Njud. 7.0
Bernt Persson Smeder. 10.0 Conny Samuelsson Njud. 6.7
Sune Stark Skepp. 8.9 Tommy Bergqvist Taxar. 5.9
Sune Ohlsson Indian. 8.9 Willy Friberg Lejon. 5.7
Jan Svensson Stjärn. 8.6 Tomas Johansson Lejon. 5.1
Tore Larsson Indian. 8.1 Jan Simensen Masar. 5.0
Sture Lindblom Smeder. 8.0 Egon Stengarn Taxar. 4.7
Sixten Karlberg Indian. 7.8
Allan Dahlöf Indian. 7.5
Yngve Nilsson Stjärn. 6.9
Per-Å. Gerhardsson Indian. 6.7
TEST MATCHES.
Vetlanda 5/6.
Poland 52 Z.Podlecki 13 P.Waloszek 9 A.Woryna 8 J.Mucha 7
A.Pogorzelski 6 A.Wyglenda 5 J.Trzeszkowski 4
Sweden 44 L.Enecrona 12 G.Malmqvist 11 P-T.Svensson 9 P-O.Söderman 8
B.Josefsson 2 K-E.Andersson 2 B.Persson 0
Stockholm 7/6.
Poland 53 Z.Podlecki 10 A.Woryna 10 A.Wyglenda 10 P.Waloszek 9
S.Tkocz 6 A.Pogorzelski 5 J.Trzeszkowski 3
Sweden 43 B.Knutsson 11 L.Larsson 10 H.Holmqvist 8 L.Enecrona 7
T.Harrysson 4 N.Ringström 2 T.Bergqvist 1
Malmö 27/9.
Sovjet 54 I.Plechanov 14 B.Samorodov 11 V.Trofimov 10 F.Szajnurov 7
J.Chekranov 5 G.Kadyrov 4 V.Kornev 3
Sweden 42 L.Enecrona 14 G.Nordin 11 P-O.Söderman 7 L.Larsson 3
T.Harrysson 3 K-E.Andersson 3 B.Brannefors 1
Borås 28/9.
Sovjet 50 B.Samorodov 11 F.Szajnurov 11 I.Plechanov 10 V.Kornev 8
J.Chekranov 6 V.Trofimov 4 G.Kadyrov 0
Sweden 46 G.Nordin 15 P-O.Söderman 10 L.Larsson 8 L.Enecrona 6
T.Harrysson 6 B.Brannefors 1 K-E.Andersson 0
Rybnik PL 11/10.
Poland 71 S.Tkocz 13 A.Wyglenda 13 A.Woryna 12 J.Maj 12
V.Jastrzebski 10 S.Rurarz 9 C.Peskei 2
Sweden 34 L.Larsson 9 B.Persson 9 T.Harrysson 7 B.Jansson 5
L.Enecrona 3 H.Holmqvist 1 G.Malmqvist 0
Gorzow PL 13/10.
Poland 62 A.Pogorzelski 17 M.Rose 13 E.Migos 11 M.Glicklich 9
Z.Friedek 7 W.Opala 3 N.Polukard 2
Sweden 46 B.Persson 14 T.Harrysson 9 B.Jansson 8 L.Enecrona 7
K-E.Andersson 4 L.Larsson 3 H.Holmqvist 1
Gdansk PL 16/10.
Sweden 58 L.Larsson 13 L.Enecrona 13 T.Harrysson 12 B.Jansson 10
H.Holmqvist 10
Poland 50 S.Tkocz 13 M.Kaiser 12 H.Zyto 10 Z.Podlecki 5
M.Glicklich 5 N.Polukard 4 B.Berlinski 1
Index 1967