1968
IND.QUALIFICATION. Linköping 16/8.
1.Torbjörn Harrysson Varg 14 2.Hans Holmqvist Varg 13 3.Sören Sjösten
Varg 12 4.Runo Wedin Varg 12 5.Per-Olof Söderman Varg 10 6.Olle Åhnström
Filb 9 7.Jan Simensen Lej 9 8.Conny Samuelsson Njud 7 9.Olle Segerström
Smed 6 10.Sune Stark Njud 6 11.Sven-Inge Svensson Njud 5 12.Birger
Aniander Filb 5 13.Lars Jennefors Vik 4 14.Sixten Karlberg Ind 4 15.Yngve
Nilsson Stjär 2 16.Sören Backlund Solk 0
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Västervik 18/8.
1.Bernt Persson Smed 14 2.Gunnar Malmqvist Njud 13 3.Therje Henriksson
Lej 13 4.Bo Josefsson Njud 12 5.Leif Enecrona Get 11 6.Nils Ringström
Ind 11 7.Christer Löfqvist Bys 9 8.Bo Magnusson Kap 8 9.Tommy Johansson
Dack 5 10.Bengt Svensson Örn 5 11.Egon Stengarn Eld 4 12.Hans Hallberg
Get 4 13.Lennart Karlsson Skep 4 14.Allan Dahlöf Ind 3 15.Jan Strid
Smed 2 16.Sonny Widergren Dack 1 17.Jan Svensson Stjär 0
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Kumla 18/8.
1.Lars Jansson Ind 14 2.Bengt Jansson Get 13 3.Olle Nygren Varg 13
4.Anders Michanek Get 13 5.Bengt Andersson Get 11 6.Bengt Larsson Örn 10
7.Leif Larsson Ind 9 8.Jan Holmqvist Mas 9 9.Arne Hansson Kap 5 10.Åke
Andersson Njud 5 11.Willy Friberg Lej 5 12.Per-Åke Gerhardsson Ind 5
13.Curt Nyqvist Gam 4 14.Sven Sigurd Örn 2 15.Ryno Westergren Varg 2
16.Tore Larsson Tax 0
5 to final, Ove Fundin Kap seeded to final.
IND.FINAL. Stockholm 13/9. JUNIOR. Västervik 22/9.
1.Leif Enecrona Getingarna 14+ 1.Hans Johansson Örnarna 15
2.Torbjörn Harrysson Vargarna 14+ 2.Benny Lundström Smederna 13
3.Hans Holmqvist Vargarna 11 3.Kenneth Selmosson Kaparna 12
4.Ove Fundin Kaparna 10 4.Stig Pettersson Skepparna 11
5.Anders Michanek Getingarna 10 5.Börje Olsson Skepparna 10
6.Per-Olof Söderman Vargarna 9 6.Käll Haage Njudungarna 10
7.Sören Sjösten Vargarna 8 7.Karl-Erik Claesson Örnarna 9
8.Bengt Jansson Getingarna 7 8.Harald Andersson Lejonen 7
9.Olle Nygren Vargarna 7 9.Roine Lindgren Filbyterna 6
10.Bengt Larsson Örnarna 6 10.Ingemar Thillander Örnarna 5
11.Bo Josefsson Njudungarna 6 11.Börje Melin Eldarna 5
12.Bengt Andersson Getingarna 6 12.Göran Jansson Filbyterna 4
13.Bernt Persson Smederna 5 13.Rolf Jacobsson Skepparna 4R
14.Runo Wedin Vargarna 3 14.Anders Rönnermark Smederna 3
15.Therje Henriksson Lejonen 2 15.Lars-Åke Andersson Njudungarna 3
16.Gunnar Malmqvist Njudungarna 2 16.Robin Carlsson Getingarna 2
Lars Jansson Indianerna qns 17.Lennart Michanek Getingarna 0
Mats Andersson Lejonen qns
Sören Jansson Masarna qns
PAIRS. Eskilstuna 11/9.
1.Vargarna 22 Sören Sjösten 14 Torbjörn Harrysson 8
2.Kaparna 20 Ove Fundin 15 Bengt Brannefors 5
3.Njudungarna 18 Gunnar Malmqvist 10 Sven-Inge Svensson 8
4.Getingarna 15 Leif Enecrona 11 Bengt Jansson 4
5.Lejonen 10 Jan Simensen 7 Willy Friberg 3
6.Indianerna 5 Leif Larsson 5 Per-Åke Gerhardsson 0
DIVISION 1 DIVISION 2 DIVISION 3 East
1.Kaparna 10 1.Lejonen 20½ 1.Dackarna 18½
2.Njudungarna 10 2.Örnarna 19 2.Bysarna 13½
3.Vargarna 8 3.Smederna 14½ 3.Skepparna 12
4.Getingarna 7 4.Masarna 6 4.Eldarna 4
5.Indianerna 5 5.Taxarna 0 DIVISION 3 West
1.Filbyterna 21
2.Stjärnorna 20
3.Vikingarna 13
4.Gamarna 4
5.Solkatterna 2
POINTS AND AVERAGES.
Kaparna M P P/M Njudungarna M P P/M
Ove Fundin 8 86 10.7 Conny Samuelsson 8 70 8.7
Göte Nordin 7 72 10.3 Sven-Inge Svensson 8 61 7.6
Bo Magnusson 7 46 6.6 Bo Josefsson 6 52 8.7
Bengt Brannefors 7 43 6.1 Åke Andersson 7 50 7.1
Karl-Erik Andersson 8 35 4.4 Gunnar Malmqvist 5 31 6.2
Arne Hansson 8 26 3.2 Sune Stark 6 18 3.0
Tommy Bergqvist 4 17 4.2 Käll Haage 3 11 3.7
Claes Löfstrand 5 8 1.6 Göran Johansson 4 11 2.7
Kenneth Selmosson 2 3 Anders Lövgren 5 11 2.2
Lars-Åke Andersson 2 5
Vargarna Bertil Andersson 2 5
Torbjörn Harrysson 8 82 10.2
Sören Sjösten 8 60 7.5 Getingarna
Per-Olof Söderman 8 55 6.9 Anders Michanek 8 84 10.5
Hans Holmqvist 5 30 6.0 Bengt Jansson 8 80 10.0
Runo Wedin 7 30 4.3 Bengt Andersson 8 49 6.1
Olle Nygren 2 16 Hans Hallberg 8 31 3.9
Sture Lindblom 3 12 4.0 Leif Enecrona 5 29 5.8
Ryno Westergren 6 11 1.8 Lennart Michanek 5 19 3.8
Lars Åhnström 3 3 1.0 Robin Carlsson 7 8 1.1
Bert Lindarw 2 2 Leif Söderberg 5 6 1.2
Ove Helander 3 2 0.7 Dick Jansson 1 2
Ronnie Åhman 1 1 Arne Carlsson 1 1
Indianerna Div.3 East Team P/M
Leif Larsson 8 67 8.4 Christer Löfqvist Bysar. 11.4
Per-Åke Gerhardsson 8 52 6.5 Tommy Johansson Dackar. 10.3
Lars Jansson 8 49 6.1 Börje Olsson Skepp. 7.6
Nils Ringström 8 43 5.4 Inge Gustafsson Dackar. 7.4
Allan Dahlöf 8 29 3.6 Sonny Widergren Dackar. 7.2
Sixten Karlberg 8 25 3.1 Stig Pettersson Skepp. 6.9
Per Sjöholm 7 20 2.9 Torbjörn Karlsson Bysar. 6.9
Sune Ohlsson 1 0 Egon Stengarn Eldar. 6.1
Lennart Karlsson Skepp. 6.1
Division 2 Team P/M
Bengt Larsson Örnar. 10.6 Div.3 West
Jan Simensen Lejon. 10.0 Olle Åhnström Filbyt. 9.5
Bernt Persson Smeder. 9.7 Yngve Nilsson Stjärn. 9.2
Therje Henriksson Lejon. 9.4 Birger Aniander Filbyt. 9.1
Bengt Svensson Örnar. 9.2 Jan Svensson Stjärn. 9.1
Willy Friberg Lejon. 8.4 Roine Lindgren Filbyt. 9.1
Hans Johansson Örnar. 7.7 Lars Jennefors Viking. 8.4
Jan Strid Smeder. 7.1 Curt Nyqvist Gamar. 8.4
Jan Holmqvist Masar. 6.9 Cacimier Nilsson Stjärn. 8.0
Håkan Karlsson Örnar. 6.5 Göran Jansson Filbyt. 7.0
Sigvard Johansson Lejon. 6.1 Rolf Karlsson Viking. 6.7
Benny Lundström Smeder. 5.9
Olle Segerström Smeder. 5.7
Lars Eriksson Smeder. 5.4
Tomas Johansson Lejon. 5.0
PROMOTION FINAL Division 3.
1.Dackarna 37 2.Stjärnorna 24
Tommy Johansson 11 Yngve Nilsson 6
Rune Sörmander 10 Casimier Nilsson 6
Inge Gustafsson 7 Jan Svensson 6
Sonny Widergren 6 Rolf Randborg 3
Sören Enander 3 Berndt Johansson 3
3.Filbyterna 23 4.Bysarna 22
Olle Åhnström 8 Christer Löfqvist 12
Birger Aniander 8 Torbjörn Karlsson 4
Roine Lindgren 4 Alf Nyhlén 4
Tommy Andersson 3 Bengt Olsson 2
Göran Jansson 0 Bert Pettersson 0
Dackarna to division 2.
SVEMO-CUP.
1.Vargarna 40 2.Getingarna 27
Sören Sjösten 12 Anders Michanek 10
Hans Holmqvist 11 Leif Enecrona 8
Torbjörn Harrysson 9 Bengt Jansson 6
Per-Olof Söderman 8 Lennart Michanek 3
Bengt Andersson 0
3.Kaparna 15 4.Njudungarna 12
Ove Fundin 7 Sven-Inge Svensson 5
Kenneth Selmosson 4 Bo Josefsson 4
Bo Magnusson 4 Åke Andersson 3
Tommy Bergqvist 0 Sune Stark 0
Göran Johansson 0
TEST MATCHES.
Wimbledon GB 13/6.
Great Britain 43 B.Briggs 12 N.Boocock 9 R.Luckhurst 7 M.Simmons 7
M.Ashby 7 E.Boocock 1 T.Hedge 0
Sweden 35 B.Jansson 10 O.Nygren 7 T.Harrysson 6 B.Persson 5
O.Fundin 4 A.Michanek 3 S.Sjösten 0
Halifax GB 15/6.
Great Britain 51 E.Boocock 11 B.Briggs 11 I.Mauger 9 D.Younghusband 6
N.Boocock 5 R.Wilson 5 M.Ashby 4
Sweden 27 O.Nygren 8 A.Michanek 7 O.Fundin 5 T.Harrysson 4
B.Jansson 3 H.Holmqvist 0 G.Malmqvist 0
Wolverhampton GB 21/6.
Sweden 55 A.Michanek 14 O.Nygren 12 S.Sjösten 11 O.Fundin 8
T.Harrysson 6 B.Persson 2 H.Holmqvist 2
Great Britain 52 J.Airey 14 M.Ashby 12 P.Vanderberg 7 E.Boocock 6
K.McKinlay 6 N.Boocock 4 B.Briggs 3 I.Mauger 0
Coatbridge GB 22/6.
Sweden 71 B.Jansson 15 O.Fundin 14 B.Persson 14 S.Sjösten 14
T.Harrysson 10 O.Nygren 4 L.Jansson 0 G.Malmqvist 0
Great Britain 37 M.Ashby 14 J.McMillan 7 C.Monk 5 E.Boocock 3
A.Haley 3 I.Mauger 3 N.Hunter 2 B.Harkins 0
Swindon GB 20/7.
Great Britain 62 M.Ashby 15 M.Broadbank 14 N.Boocock 11 E.Boocock 9
T.Betts 7 I.Mauger 4 R.Luckhurst 2 N.Hunter 0
Sweden 46 B.Jansson 15 A.Michanek 14 S.Sjösten 10 O.Nygren 4
T.Harrysson 3 L.Jansson 0 B.Larsson 0 B.Persson 0
Oslo N 25/9.
Norway 53 O.Fossengen 13 R.Eide 12 Ö.Berg 9 P.J.Aulie 7
U.Lövaas 7 E.Egedius 4 O.Todnem 1
Sweden 42 L.Enecrona 10 B.Svensson 10 P-O.Söderman 8 B.Andersson 5
L.Larsson 4 B.Brannefors 3 N.Ringström 2
Malmö 25/9.
Sweden 60 H.Holmqvist 15 T.Henriksson 11 O.Fundin 10 T.Harrysson 10
B.Jansson 5 Å.Andersson 5 J.Simensen 4
Czechoslovakia 35 L.Tomicek 11 J.Holub 8 M.Verner 6 J.Volf 5
F.Ledecky 5
Målilla 29/9.
Sweden 63 C.Samuelsson 15 O.Fundin 10 L.Enecrona 10 S-I.Svensson 8
T.Johansson 8 H.Holmqvist 6 S.Widegren 6
Czechoslovakia 33 F.Ledecky 9 M.Verner 8 J.Volf 6 J.Holub 5
L.Tomicek 4 M.Smid 1
Index 1969