1980
IND.QUALIFICATION. Avesta 3/8.
1.Hans Danielsson Lej 13 2.Tommy Nilsson Get 12 3.Bengt Jansson Skep 12
4.Börje Ring Varg 11 5.Lillebror Johansson Ind 10+ 6.Alf Trofast Lej 10+
7.Jan Davidsson Örn 10+ 8.Weine Ström Örn 8 9.Tommy Steen Ind 7 10.Benny
Ekberg Skep 7 11.Lennart Bengtsson Smed 5 12.Per-Ove Gudmundsson Get 4
13.Sören Brolin Gam 4 14.Thomas Engman Ind 3 15.Thord Löwdin Mas 1
16.Willy Karlsson njud 0
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Målilla 3/8.
1.Bo Wirebrand Njud 15 2.Lars Rosberg Lej 12 3.Peter Johansson Pir 12
4.Karl-Erik Claesson Örn 11 5.Gert Carlsson Smed 11 6.Åke Fridell Ind 10
7.Uno Johansson Njud 9 8.Bertil Andersson Dack 9 9.Åke Axelsson Pir 7
10.Ingemar Andersson Pir 7 11.Anders Eriksson Njud 5 12.Kent Eriksson
Get 4 13.Lars-Inge Hultberg Bys 3 14.Christer Johansson Gam 2 15.Anders
Thörnström Filb 2 16.Björn Persson Dack 1
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Mariestad 3/8.
1.Stefan Salmonsson Smed 13 2.Bernt Persson Smed 13 3.Börje Klingberg
Örn 13 4.Conny Samuelsson Njud 12 5.Rolf Sundberg Varg 11 6.Richard
Hellsén Get 10 7.Christer Nilsson Skep 8 8.Jan Ericsson Solk 8 9.Kent
Bäär Solk 7 10.Hans Frisk Ind 7 11.Lars Hammarberg Örn 7 12.Thomas
Hydling Get 4 13.Göran Waltersson Njud 3 14.? ? 2 15.Torgil Roth Dack 1
16.Göran Hedberg Örn 1R 17.Tommy Karlsson Lej 0
5 to final, Jan Andersson Kap seeded to final.
IND.FINAL. Eskilstuna 23/8. JUNIOR. Karlstad 20/9.
1.Jan Andersson Kaparna 13+ 1.Pierre Brannefors Kaparna 12+
2.Börje Klingberg Örnarna 13+ 2.Magnus Jonsson Smederna 12+
3.Hans Danielsson Lejonen 12 3.Ulf Blomqvist Njudungarna 12+
4.Bo Wirebrand Njudungarna 11 4.Lars Rosberg Lejonen 11
5.Bernt Persson Smederna 11 5.Kent Rickardsson Masarna 11
6.Conny Samuelsson Njudungarna 10 6.Lars Hammarberg Örnarna 9
7.Tommy Nilsson Getingarna 10 7.Anders Eriksson Njudungarna 9
8.Stefan Salmonsson Lejonen 9 8.Jimmie Magnusson Eldarna 8
9.Gert Carlsson Smederna 6 9.Jan-Erik Ottosson Dackarna 7
10.Lillebr.Johansson Indianerna 6 10.Fredrik Sundgren Smederna 7
11.Karl-E. Claesson Örnarna 4 11.Stefan Andersson Örnarna 6
12.Bengt Jansson Skepparna 4 12.Jan Lundgren Dackarna 5
13.Lars Rosberg Lejonen 4 13.Sture Holm Gnistorna 5
14.Börje Ring Vargarna 3 14.Håkan Andersson Indianerna 2
15.Peter Johansson Piraterna 1 15.Thomas Södergren Bysarna 1
16.Rolf Sundberg Vargarna 1 16.Robert Öhlin Smederna 0
17.Richard Hellsén Getingarna 1R
Pairs. Motala 12/6.
1.Njudungarna 27 Bo Wirebrand 18 Conny Samuelsson 9
2.Smederna 20+ Gert Carlsson 12+ Lennart Bengtsson 8
3.Getingarna 20+ Richard Hellsén 14+ Tommy Nilsson 6
4.Örnarna 17 Karl-Erik Claesson 12 Börje Klingberg 5
5.Lejonen 14 Stefan Salmonsson 12 Hans Danielsson 2
6.Indianerna 13 Lillebror Johansson 12 Sören Karlsson 1
7.Vargarna 12 Börje Ring 11 Rolf Sundberg 1
DIVISION 1 DIVISION 2 North DIVISION 3
1.Njudungarna 24 1.Piraterna 20 1.Pilarna 20
2.Getingarna 22 2.Gamarna 14 2.Vikingarna 15
3.Lejonen 16 3.Bysarna 13 3.Lindarna 10
4.Skepparna 16 4.Masarna 5 4.Korparna 3
5.Indianerna 14 5.Eldarna 4
6.Örnarna 10 6.Rospiggarna 4
7.Smederna 6 DIVISION 2 South
8.Vargarna 4 1.Kaparna 19
2.Solkatterna 15
3.Dackarna 12
4.Gnistorna 6
5.Filbyterna 6
6.Brassarna 2
POINTS AND AVERAGES.
Getingarna M P P+b/Hx5 Njudungarna M P P+b/Hx5
Richard Hellsén 14 184 13.28 Conny Samuelsson 14 135 12.59
Tommy Nilsson 14 144 12.89 Bo Wirebrand 13 120 12.20
Anders Michanek 12 137 13.80 Uno Johansson 14 93 9.15
Thomas Hydling 14 68 8.75 Göran Waltersson 13 73 8.57
Per-O. Gudmundsson 13 53 7.14 Willy Karlsson 11 53 8.55
Kent Eriksson 14 47 5.62 Roger Gustavsson 12 52 6.82
Johan Jönsson 12 26 3.97 Ulf Blomqvist 10 47 8.14
Lars-Ove Lundgren 4 9 Anders Eriksson 7 24
Connie Gustafsson 2 14
Lejonen Sören Nord 2 6
Hans Danielsson 14 123 11.25
Stefan Salmonsson 14 103 10.26 Skepparna
Alf Trofast 14 94 9.82 Bengt Jansson 14 140 12.25
Lars Rosberg 12 80 10.35 Tommy Johansson 12 120 12.80
Bengt Gustavsson 14 74 9.08 Jan Johansson 14 76 8.43
Tommy Karlsson 14 51 6.67 Karl-Fre. Lindgren 13 65 7.00
Kenneth Selmosson 11 50 8.11 Benny Ekberg 13 57 6.94
Glenn Andersson 5 16 Christer Nilsson 13 46 5.74
Tommy Gustafsson 7 23
Indianerna Sune Stark 7 14
Lilleb. Johansson 13 104 10.58 Nils Eriksson 2 2
Åke Fridell 14 94 9.04 Stefan Karlsson 1 1
Sören Karlsson 12 76 9.43 Lars Svensson 2 1
Tommy Steen 11 67 9.02
Hans Holmqvist 10 66 9.10 Örnarna
Hans Frisk 14 51 6.46 Börje Klingberg 12 127 12.65
Thomas Engman 14 50 6.84 Karl-Erik Claesson 14 126 11.00
Håkan Andersson 4 13 Weine Ström 14 73 7.64
Per-Å. Gerhardsson 2 12 Lars Hammarberg 14 63 7.50
Christer Sjöbom 2 5 Jan Davidsson 13 58 7.16
Eskil Jonsson 1 2 Håkan Karlsson 10 38
Kent Gustafsson 1 1 Göran Hedberg 8 25
Mats Olsson 7 12
Smederna Stefan Andersson 5 10
Bernt Persson 14 147 12.18 Leif Toftby 1 0
Gert Carlsson 13 115 10.89
Lennart Bengtsson 14 112 9.35 Vargarna
Robert Öhlin 14 34 4.13 Börje Ring 14 131 9.63
Fredrik Sundgren 11 30 5.48 Raymond Forsberg 13 58 6.35
Magnus Jonsson 10 25 4.14 Ulf Andersson 14 55 6.00
Leif Boström 9 17 2.44 Rolf Sundberg 11 47 7.06
Kent Wallin 12 17 Bengt-O. Karlsson 14 44 5.18
Kent Seijboldt 1 0 Jan Brink 11 21 4.24
Peter Carlsson 10 20 4.06
Div.2 North Team P+b/Hx5 Kent Karlsson 6 15
Åke Axelsson Pirat. 14.74 Leif Johansson 4 11
Sören Brolin Gamar. 13.59 P. Landh 1 0
Ingemar Andersson Pirat. 13.21
Nils Ringström Eldar. 11.76 Div.2 South Team P+b/Hx5
Bo Andersson Bysar. 11.71 Jan Andersson Kapar. 14.75
Peter Johansson Pirat. 11.53 Lars Ericsson Solkat.13.41
Sven Nilsson Bysar. 10.78 Pierre Brannefors Kapar. 12.50
Christer Johansson Gamar. 10.73 Jan Ericsson Solkat.11.95
Lars-Inge Hultberg Bysar. 10.71 Bertil Andersson Dackar.11.75
Kent Pettersson Rospig.10.58 Torgil Roth Dackar.11.39
Kent Rickardsson Masar. 10.56 Björn Andersson Kapar. 11.36
Thord Löwdin Masar. 10.11 Billy Syrén Kapar. 10.39
Lars Hedlund Pirat. 10.00 Conny Gustavsson Solkat.10.25
Lars Johansson Pirat. 10.00 Jan Lundgren Dackar.10.16
Bengt Gagner Gamar. 9.85 Anders Thörnström Filbyt.10.00
Peter Danielsson Pirat. 9.58 Christer Carlsson Dackar. 9.87
Jan Sylvefjord Gamar. 9.39 Mikael Relfsson Kapar. 9.86
Ronny Andersson Bysar. 9.32 Harald Sandberg Brass. 9.75
Kent Bäär Solkat. 9.23
Division 3 Team P/Hx5 Sune Holm Gnist. 9.23
Gunnar Karlsson Pilar. 12.97 Stefan Thorsell Filbyt. 8.95
Hans Olsson Viking.11.09 Ragnar Holm Filbyt. 8.95
Leif Mellberg Viking.10.75
Jan Axelsson Pilar. 10.62
Roland Karlsson Lindar.10.36
Kjell Hedman Lindar.10.00
Cacimier Nilsson Lindar. 9.64
Stefan Klang Korpar. 9.17
PLAY OFF Final 1. Stockholm 16/9.
Getingarna 43 Njudungarna 35
Tommy Nilsson 11 Conny Samuelsson 9
Richard Hellsén 11 Bo Wirebrand 8
Anders Michanek 10 Willy Karlsson 6
Per-Ove Gudmundsson 4 Anders Eriksson 5
Johan Jönsson 3 Uno Johansson 4
Kent Eriksson 3 Ulf Blomqvist 3
Lars-Ove Lundgren 1 Göran Waltersson 0
Final 2 Vetlanda.
Getingarna 40 Njudungarna 38
Anders Michanek 11 Bo Wirebrand 10
Richard Hellsén 11 Willy Karlsson 8
Tommy Nilsson 8 Conny Samuelsson 6
Per-Ove Gudmundsson 6 Uno Johansson 5
Lars-Ove Lundgren 2 Göran Waltersson 5
Kent Eriksson 1 Anders Eriksson 2
Johan Jönsson 1 Roger Gustavsson 2
Aggregate. Getingarna 4-83. Njudungarna 0-73. Getingarna team champions.
PROMOTION MATCH 1:1 Division 1-2. Göteborg 18/9.
Kaparna 51 Piraterna 27
Pierre Brannefors 12 Åke Axelsson 8
Björn Andersson 11 Peter Johansson 6
Jan Andersson 9 Lars Johansson 5
Billy Syrén 9 Peter Danielsson 3
Mikael Relfsson 7 Leif Danielsson 3
Mats Johansson 2 Lars Hedlund 2
Kurt Karlsson 1 Michael Aniander 0
MATCH 1:2 Motala 27/9
Piraterna 44 Kaparna 33
Åke Axelsson 10 Jan Andersson 15
Peter Danielsson 9 Björn Andersson 6
Lars Johansson 8 Pierre Brannefors 5
Lars Hedlund 7 Mikael Relfsson 4
Leif Danielsson 6 Billy Syrén 2
Peter Johansson 4 Mats Johansson 1
Michael Aniander 0 Kurt Karlsson 0
Aggregate. Kaparna 84. Piraterna 71. Kaparna to next round.
MATCH 2:1 Göteborg 29/9.
Kaparna 43 Vargarna 35
Pierre Brannefors 10 Rolf Sundberg 12
Björn Andersson 10 Börje Ring 9
Jan Andersson 9 Raymond Forsberg 8
Mikael Relfsson 8 Bengt-Olof Karlsson 4
Jerzy Trzeszkowski 3 Ulf Andersson 2
Jan Redman 2 Leif Johansson 0
Billy Syrén 1 Peter Carlsson 0
MATCH 2:2 Norrköping 30/9.
Vargarna 40 Kaparna 38
Mikael Blixt 9 Jan Andersson 14
Raymond Forsberg 8 Björn Andersson 11
Rolf Sundberg 8 Pierre Brannefors 8
Börje Ring 8 Jan Redman 2
Bengt-Olof Karlsson 5 Mikael Relfsson 1
Ulf Andersson 2 Jerzy Trzeszkowski 1
Leif Johansson 0 M. Johansson 1
Aggregate. Kaparna 81. Vargarna 75. Kaparna to division 1.
LONG-TRACK. Stockholm 19/9.
1.Tommy Nilsson Getingarna
2.Hans Holmqvist Indianerna
3.Bernt Persson Smederna
4.Rolf Sundberg Vargarna
5.Sven Sigurd Skövde
6.Richard Hellsén Getingarna
No official long-track championship.
Index 1981