1982
IND.QUALIFICATION. Hallstavik 8/8.
1.Anders Michanek Get 14 2.Per Jonsson Get 12 3.Uno Johansson Njud 12
4.Bengt Jansson Skep 11+ 5.Bernt Persson Smed 11+ 6.Sören Karlsson Ind 11+
7.Anders Kling Dack 9 8.Peder Messing Skep 9 9.Roger Gustavsson Njud 7
10.Lennart Bengtsson Smed 7 11.Mikael Messing Skep 6 12.Sören Brolin Gam 5
13.Torbjörn Eriksson Rosp 3R 14.Mats Olsson Örn 2 15.Jan Ericsson Solk 0
16.Lennart Bengtsson Smed 0
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Motala 8/8.
1.Lillebror Johansson Solk 15 2.Kent Bäär Solk 12 3.Börje Klingberg
Njud 12 4.Richard Hellsén Get 11 5.Karl-Erik Claesson Örn 11 6.Börje Ring
Örn 9 7.Benny Ekberg Skep 8 8.Åke Axelsson Pir 8 9.Göran Waltersson
Njud 7 10.Magnus Jonsson Smed 6 11.Per Blom Gam 5 12.Bengt-Olof Karlsson
Varg 5 13.Stefan Andersson Örn 5 14.Björn Andersson Kap 2 15.Tommy Steen
Ind 2 16.Tomas Pettersson Smed 2
5 to final.
IND.QUALIFICATION. Vetlanda 9/8.
1.Tommy Nilsson Get 14+ 2.Hans Danielsson Lej 14+ 3.Pierre Brannefors
Kap 13 4.Conny Samuelsson Njud 10+ 5.Ulf Blomqvist Njud 10+ 6.Åke Fridell
Ind 10+ 7.Jan Davidsson Örn 9 8.Gert Carlsson Smed 7 9.Alf Trofast Lej 6
10.Anders Eriksson Lej 5 11.Lars Ericsson Solk 5 12.Peter Johansson Skep 4
13.Steinar Rydén 4R 14.Lars-Olof Karlsson Bras 3 15.Kenneth Nyström Örn 3
16.Jon Hovind Bys 2 17.Kenneth Gustafsson Njud 2R
5 to final, Jan Andersson Kap seeded to final.
IND.FINAL. Eskilstuna 10/9. JUNIOR. Kumla 11/9.
1.Anders Michanek Getingarna 14 1.Magnus Jonsson Smederna 13+
2.Tommy Nilsson Getingarna 13 2.Kjell Nielsen Solkatterna 13+
3.Jan Andersson Kaparna 12 3.Leif Wahlman Vargarna 11+
4.Richard Hellsén Getingarna 11 4.Anders Kling Dackarna 11+
5.Per Jonsson Getingarna 10 5.Niclas Johansson Smederna 11+
6.Hans Danielsson Lejonen 10 6.Per Jonsson Getingarna 10
7.Lillebr.Johansson Solkatterna 10 7.Kent Bäär Solkatterna 10
8.Bernt Persson Smederna 7 8.Conny Ivarsson Njudungarna 7
9.Uno Johansson Njudungarna 7 9.Stefan Karlsson Indianerna 7
10.Pierre Brannefors Kaparna 7 10.Kent Björk Solkatterna 7
11.Karl-E. Claesson Örnarna 6 11.Leif Karlsson Masarna 5
12.Bengt Jansson Skepparna 5 12.Hans Hallén Valsarna 4
13.Börje Klingberg Njudungarna 3 13.Tony Olsson Bysarna 4
14.Ulf Blomqvist Njudungarna 3 14.Erik Stenlund Getingarna 3
15.Conny Samuelsson Njudungarna 1 15.Per-Otto Ekman Örnarna 2
16.Kent Bäär Solkatterna 1 16.Kent Rickardsson Smederna 2R
17.Mikael Almqvist Lejonen 1
18.Håkan Karlsson Dackarna 1R
Jonny Broman Indianerna qns
Dick Jegård Örnarna qns
PAIRS. Gislaved 10/6.
1.Getingarna 24 Tommy Nilsson 13 Richard Hellsén 11
2.Smederna 23 Lennart Bengtsson 13 Gert Carlsson 10
3.Lejonen 22 Hans Danielsson 15 Anders Eriksson 7
4.Njudungarna 18 Uno Johansson 12 Conny Samuelsson 6
5.Indianerna 17 Tommy Steen 16 Håkan Andersson 1
6.Örnarna 15 Karl-Erik Claesson 13 Jan Davidsson 2
7.Skepparna 7 Bengt Jansson 6 Peter Johansson 1
ELITE LEAGUE DIVISION 1 North DIVISION 2 Northeast
1.Getingarna 16 1.Solkatterna 20 1.Lindarna 18
2.Njudungarna 12 2.Skepparna 16 2.Vikingarna 17
3.Smederna 10 3.Gamarna 8 3.Valsarna 13
4.Örnarna 10 4.Rospiggarna 8 4.Gävle 0
5.Indianerna 8 5.Masarna 6 DIVISION 2 Southwest
6.Lejonen 4 6.Eldarna 2 1.Brassarna 10
DIVISION 1 South 2.Gnistorna 8
1.Kaparna 18 3.Pilarna 6
2.Dackarna 11 4.Korparna 0
3.Vargarna 10
4.Bysarna 10
5.Piraterna 6
6.Filbyterna 5
POINTS AND AVERAGES.
Getingarna M P P+b/Hx5 Njudungarna M P P+b/Hx5
Anders Michanek 9 128 14.33 Conny Samuelsson 10 110 11.15
Tommy Nilsson 10 114 11.86 Uno Johansson 10 108 11.27
Richard Hellsén 9 106 12.78 Börje Klingberg 10 77 8.98
Per-O. Gudmundsson 10 81 9.90 Göran Waltersson 10 71 8.91
Per Jonsson 10 69 8.47 Ulf Blomqvist 10 46 7.37
Thomas Hydling 9 28 Roger Gustavsson 7 43 7.62
Jimmy Nilsen 10 26 Kenneth Gustafsson 10 27
Jimmie Magnusson 8 8 Conny Ivarsson 6 21
Kent Eriksson 1 0 Per Henriksson 6 8
Patrik Petterson 1 0 Roddy Stigsson 1 0
Smederna Örnarna
Lennart Bengtsson 10 100 10.40 Karl-Erik Claesson 9 95 10.31
Bernt Persson 9 94 11.59 Jan Davidsson 9 72 8.70
Gert Carlsson 10 76 8.27 Kenneth Nyström 9 67 8.59
Stefan Salmonsson 9 71 8.30 Mats Olsson 9 65 8.56
Tomas Pettersson 10 51 6.70 Börje Ring 9 54 7.75
Magnus Jonsson 8 44 7.97 Stefan Andersson 9 33
Niclas Johansson 8 22 Weine Ström 9 24
Fredrik Sundgren 6 9 Dick Jegård 4 15
Kent Rickardsson 4 6 Claes Johansson 1 2
Kent Gustafsson 1 1 Per-Otto Ekman 1 0
Robert Öhlin 1 0 Robert Hedfors 1 0
Christer Johansson 2 0
Lejonen
Indianerna Hans Danielsson 9 125 12.86
Sören Karlsson 9 98 11.44 Anders Eriksson 8 72 9.02
Tommy Steen 10 90 8.80 Alf Trofast 9 65 7.66
Åke Fridell 10 89 9.51 Lars Rosberg 8 40
Stefan Karlsson 10 58 6.98 Tommy Celander 9 17
Christer Sjöbom 10 52 6.90 Glenn Andersson 9 16
Håkan Andersson 6 30 Mikael Almqvist 9 13
Thomas Engman 9 11 Patrik Åhlund 8 12
Leif Andersson 4 10
Johnny Broman 3 7 Div.1 South Team P/M
Per-Å. Gerhardsson 2 2 Jan Andersson Kapar. 14.9
Bengt Fogelberg 3 2 Pierre Brannefors Kapar. 13.9
Ove Österberg 1 1 Björn Andersson Kapar. 13.2
Åke Axelsson Pirat. 12.1
Div.1 North Team P/M Jon Hovind Bysar. 12.0
Lilleb. Johansson Solkat. 13.5 Mikael Blixt Vargar. 11.4
Sören Brolin Gamar. 13.0 Anders Kling Dackar. 11.3
Jan Ericsson Solkat. 12.9 Leif Wahlman Vargar. 10.0
Tommy Johansson Skepp. 12.3 Jan Lundgren Dackar. 9.7
Bengt Jansson Skepp. 12.0 Steinar Rydén Dackar. 9.6
Lars Ericsson Solkat. 10.9 Jan-Erik Ottosson Dackar. 9.3
Dan Sundén Eldar. 10.2 Ragnar Holm Filbyt. 8.8
Lars Carlsson Masar. 10.1 Lars Johansson Pirat. 8.4
Mikael Messing Skepp. 9.9 Rolf Sundberg Vargar. 8.3
Kent Björk Solkat. 9.9 Anders Thörnström Filbyt. 8.2
Per Blom Gamar. 9.9 Peter Danielsson Pirat. 8.0
Kent Pettersson Rospig. 9.2 Stefan Thorsell Filbyt. 7.4
Lars Pettersson Eldar. 9.1 Kenneth Selmosson Kapar. 7.3
Kent Bäär Solkat. 9.0 Bengt-O. Karlsson Vargar. 7.3
Leif Karlsson Masar. 8.3
Thord Löwdin Masar. 8.0 Div.2 Southwest
Benny Ekberg Skepp. 7.6 Karl-Henry Boo Gnist. 12.5
Torbjörn Eriksson Rospig. 7.5 Patrik Andersson Gnist. 12.3
Lars-O. Karlsson Brass. 12.0
Div.2 Northeast Conny Gustavsson Pilar. 11.2
Eddie Davidsson Valsar. 11.2 Roar Richvoldsen Korpar. 11.2
Hans Hallén Valsar. 10.1 Per Pedersen Gnist. 11.0
Cacimier Nilsson Lindar. 9.0 Gunnar Karlsson Pilar. 10.7
Kent V Eriksson Viking. 8.6 Åke Andersson Brass. 9.5
Peter Tallberg Lindar. 7.0
Anders Widén Lindar. 6.4
PLAY OFF SEMIFINAL 1:1. Mariestad 1/9.
Örnarna 57 Njudungarna 39
Karl-Erik Claesson 14 Börje Klingberg 12
Jan Davidsson 12 Conny Samuelsson 7
Mats Olsson 10 Uno Johansson 7
Stefan Andersson 9 Göran Waltersson 5
Börje Ring 6 Ulf Blomqvist 3
Kenneth Nyström 5 Conny Ivarsson 2
Dick Jegård 1 Kenneth Gustafsson 2
Weine Ström 0 Roger Gustavsson 1
SEMIFINAL 1:2. Vetlanda 3/9.
Njudungarna 51 Örnarna 43
Uno Johansson 14 Karl-Erik Claesson 13
Göran Waltersson 10 Börje Ring 10
Ulf Blomqvist 8 Kenneth Nyström 8
Börje Klingberg 6 Mats Olsson 5
Conny Samuelsson 5 Jan Davidsson 4
Roger Gustavsson 5 Stefan Andersson 2
Conny Ivarsson 3 Weine Ström 1
Kenneth Gustafsson 0 Dick Jegård 0
Run off x3 heat. Njudungarna 11. Örnarna 7.
Aggregate. Njudungarna 2+2-90. Örnarna 2+0-100. Njudungarna to final.
Örnarna to consolation final.
SEMIFINAL 2:1. Eskilstuna 2/9.
Getingarna 64 Smederna 31
Richard Hellsén 15 Bernt Persson 9
Anders Michanek 14 Stefan Salmonsson 7
Tommy Nilsson 9 Lennart Bengtsson 7
Per-Ove Gudmundsson 8 Gert Carlsson 6
Per Jonsson 7 Magnus Jonsson 1
Jimmy Nilsen 6 Niclas Johansson 1
Thomas Hydling 5 Tomas Pettersson 0
Fredrik Sundgren 0
SEMIFINAL 2:2. Stockholm 8/9.
Getingarna 64 Smederna 31
Richard Hellsén 15 Bernt Persson 11
Anders Michanek 12 Lennart Bengtsson 9
Tommy Nilsson 11 Gert Carlsson 7
Per-Ove Gudmundsson 9 Kent Rickardsson 3
Per Jonsson 9 Stefan Salmonsson 1
Jimmy Nilsen 5 Niclas Johansson 0
Jimmie Magnusson 2 Fredrik Sundgren 0
Thomas Hydling 1 Magnus Jonsson 0
Aggregate. Getingarna 4-128. Smederna 0-62. Getingarna to final.
Smederna to consolation final.
PLAY OFF CONSOLATION FINAL 1. Eskilstuna 15/9.
Smederna 65 Örnarna 30
Bernt Persson 14 Karl-Erik Claesson 11
Magnus Jonsson 13 Stefan Andersson 9
Gert Carlsson 11 Mats Olsson 5
Stefan Salmonsson 10 Jan Davidsson 2
Kent Rickardsson 8 Börje Ring 2
Lennart Bengtsson 7 Claes Johansson 1
Niclas Johansson 2 Weine Ström 0
Robert Hedfors 0
CONSOLATION FINAL 2. Mariestad 16/9.
Smederna 58 Örnarna 38
Bernt Persson 12 Karl-Erik Claesson 13
Gert Carlsson 12 Jan Davidsson 9
Magnus Jonsson 10 Mats Olsson 8
Lennart Bengtsson 10 Stefan Andersson 4
Stefan Salmonsson 8 Börje Ring 4
Kent Rickardsson 2 Weine Ström 0
Niclas Johansson 2 Robert Hedfors 0
Fredrik Sundgren 2 Claes Johansson 0
Aggregate. Smederna 4-123. Örnarna 0-68. Smederna get third place.
PLAY OFF FINAL 1. Vetlanda 14/9.
Getingarna 53 Njudungarna 42
Tommy Nilsson 15 Göran Waltersson 11
Richard Hellsén 11 Uno Johansson 10
Per Jonsson 7 Roger Gustavsson 7
Per-Ove Gudmundsson 7 Ulf Blomqvist 7
Jimmy Nilsen 6 Conny Ivarsson 3
Anders Michanek 5 Börje Klingberg 2
Jimmie Magnusson 2 Kenneth Gustafsson 2
Thomas Hydling 0 Conny Samuelsson 0
FINAL 2. Stockholm 16/9.
Getingarna 54 Njudungarna 42
Anders Michanek 14 Uno Johansson 11
Tommy Nilsson 13 Göran Waltersson 8
Richard Hellsén 12 Conny Samuelsson 6
Per-Ove Gudmundsson 6 Conny Ivarsson 5
Per Jonsson 5 Ulf Blomqvist 5
Jimmy Nilsen 3 Kenneth Gustafsson 4
Thomas Hydling 1 Roger Gustavsson 3
Jimmie Magnusson 0 Börje Klingberg 0
Aggregate. Getingarna 4-107. Njudungarna 0-84. Getingarna team champions.
PROMOTION MATCH 1:1 Elite league-division 1. Karlstad 4/9.
Indianerna 51 Solkatterna 45
Tommy Steen 14 Lillebror Johansson 11
Sören Karlsson 10 Kent Björk 10
Stefan Karlsson 8 Kjell Nielsen 9
Åke Fridell 8 Lars Ericsson 8
Christer Sjöbom 7 Jan Ericsson 4
Håkan Andersson 2 Tony Widing 3
Ove Österberg 2 Kent Bäär 0
Jonny Broman 0
MATCH 1:2. Kumla 7/9.
Indianerna 55 Solkatterna 41
Tommy Steen 14 Jan Ericsson 11
Sören Karlsson 12 Lillebror Johansson 9
Åke Fridell 8 Lars Ericsson 8
Christer Sjöbom 7 Kent Björk 7
Håkan Andersson 7 Kent Bäär 4
Stefan Karlsson 5 Tony Widing 1
Ove Österberg 2 Kjell Nielsen 1
Jonny Broman 0
Aggregate. Indianerna 4-106. Solkatterna 0-86. Indianerna remain in elite
league. Solkatterna to elite league due to expansion.
MATCH 2:1. Göteborg 8/9.
Kaparna 54 Lejonen 42
Jan Andersson 14 Hans Danielsson 13
Björn Andersson 14 Anders Eriksson 13
Pierre Brannefors 12 Alf Trofast 9
Kari Virta 5 Lars Rosberg 3
Mats Andersson 5 Glenn Andersson 2
Mikael Relfsson 3 Tommy Celander 1
Gert Gillholm 1 Patrik Åhlund 1
MATCH 2:2. Gislaved 12/9.
Lejonen 55 Kaparna 41
Hans Danielsson 13 Jan Andersson 16
Lars Rosberg 12 Björn Andersson 9
Alf Trofast 9 Pierre Brannefors 8
Anders Eriksson 8 Mikael Relfsson 4
Glenn Andersson 7 Kari Virta 2
Patrik Åhlund 4 Stefan Hjort 1
Tommy Celander 2 Mats Andersson 1
MATCH 2:3. Göteborg 18/9.
Kaparna 49 Lejonen 46
Björn Andersson 14 Hans Danielsson 14
Jan Andersson 12 Anders Eriksson 11
Pierre Brannefors 12 Alf Trofast 8
Mats Andersson 4 Lars Rosberg 7
Kari Virta 3 Patrik Åhlund 3
Mikael Relfsson 2 Tommy Celander 3
Stefan Hjort 2 Glenn Andersson 0
Aggregate. Kaparna 4-144. Lejonen 2-143. Kaparna to elite league. Lejonen
to division 1, but later relegated on own initiative to division 2.
TEST MATCHES.
Norrköping 11/5.
USA 59 B.Penhall 16 B.Schwartz 12 K.Moran 12 R.Preston 9
L.King 6 S.Gresham 4 B.Oxley 0
Sweden 49 J.Andersson 15 A.Michanek 14 T.Nilsson 8 B.Andersson 6
R.Hellsén 5 H.Danielsson 1 A.Eriksson 0
Stockholm 12/5.
Sweden 61 J.Andersson 16 T.Nilsson 16 H.Danielsson 10 A.Michanek 8
B.Andersson 6 R.Hellsén 5
USA 47 R.Preston 15 B.Penhall 13 K.Moran 9 B.Schwartz 4
L.King 3 S.Gresham 3 B.Oxley 0
Kumla 13/5.
USA 61 B.Penhall 15 K.Moran 13 B.Schwartz 10 S.Gresham 9
R.Preston 7 L.King 7 B.Oxley 0
Sweden 47 T.Nilsson 15 J.Andersson 15 H.Danielsson 8 A.Michanek 6
A.Eriksson 1 R.Hellsén 1 B.Andersson 1
LONG-TRACK. Skövde 22/8.
1.Anders Michanek Getingarna
2.Conny Samuelsson Njudungarna
3.Richard Hellsén Getingarna
4.Hans Holmqvist Masarna
5.Gert Carlsson Smederna
6.Rolf Sundberg Vargarna
Index 1983