SWEDISH
QUALIFICATION. Målilla 28/4.
1.Ove Fundin 14
2.Bengt Jansson 13 3.Anders
Michanek 11 4.Gunnar Malmqvist 11 5.Per-Olof Söderman 10 6.Bernt Persson 9 7.Tommy Johansson 9 8.Bengt Svensson 9 9.Conny Samuelsson 8 10.Leif Larsson 6 11.Sven-Inge Svensson 6 12.Sören Enander 6 13.Allan Dahlöf 4 14.Runo Wedin 3 15.Jan Holmqvist 3 16.Bo Magnusson 0
8 to Swedish
final.
SWEDISH QUALIFICATION. Visby
1/5.
1.Sören
Sjösten 14 2.Torbjörn Harrysson 14 3.Olle Nygren 12 4.Göte Nordin 12 5.Bengt Larsson 10 6.Christer Löfqvist 9 7.Bo Josefsson 9 8.Therje Henriksson 9 9.Hans Holmqvist 6 10.Sven Sigurd 4 11.? Svensson 4 12.Lars Jansson 4 13.Karl-Erik Andersson 3 14.Bengt Brannefors 3 15.Åke Andersson 3R 16.Sixten Karlberg 2 17.Jan Stridh 2
8 to Swedish final.
SWEDISH FINAL.
Malmö 27/5,
Göteborg 28/5, Linköping 30/5.
1.Gunnar
Malmqvist 14+13+11=38 2.Ove Fundin
10+11+14=35 3.Torbjörn Harrysson
9+11+11=31 4.Bernt Persson
9+13+8=30 5.Anders Michanek 11+11+7=29 6.Hans Holmqvist 11+6+11=28 7.Bengt Jansson 9+6+12=27 8.Bengt Larsson 7+9+9=25 9.Sören Sjösten 8+5+10=23 10.Therje Henriksson 10+5+7=22 11.Bo Josefsson 4+8+3=15 12.Bengt Svensson 4+6+5=15 13.Christer Löfqvist 5+9+0=14 14.Olle Nygren 6+0+4=10 15.Tommy Johansson 1+5+3=9 16.Per-Olof Söderman 2+2+4=8 17.Conny Samuelsson ns+1+1=2 18.Runo Wedin ns+ns+1=1 Göte Nordin qns
6 to World final.
NORDIC FINAL. Selskov DK 12/5.
1.Reidar
Eide N 15 2.Öyvind Berg N 13 3.Odd Fossengen N 12 4.Sverre Harrfeldt N 12 5.Ole Olsen DK 11 6.Godtfred Andreasen DK 11 7.Per Aulie N 9 8.Ole Todnem N 9 9.Kurt Bögh DK 7 10.M Christensen ? 6 11.Jens Ring DK 6 12.Tormod Langli N 3 13.Matti Olin FIN 3 14.Einar Egedius N 2 15.P Ehlert DK 1R 16.Timo Laine FIN 1 17.Jouko Naskali FIN 0
6 to British-Nordic
final.
BRITISH
SEMIFINAL. Sheffield 27/6.
1.Barry Briggs NZ 14
2.Bill Andrew NZ 13 3.Norman
Hunter GB 13 4.Nigel Boocock GB 11 5.Mike Broadbanks GB 10 6.Peter Vandenberg AUS 10 7.Dave Younghusband GB 9 8.Jim McMillan GB 7 9.Jim Airey AUS 7 10.Colin Pratt GB 6 11.Bob Andrews NZ 6 12.Tommy Roper GB 5 13.Arnold Haley GB 3 14.Chris Julian GB 3 15.Jimmy Squibb GB 2 16.Bert Harkins GB 1
8 to British final.
BRITISH
SEMIFINAL. Poole 2/7.
1.Ivan Mauger NZ 14
2.Martin Ashby GB 14 3.Terry
Betts GB 12 4.Charlie Monk AUS 10 5.Ray Wilson GB 10 6.Eric Boocock GB 9 7.Trevor Hedge GB 9 8.Geoff Mudge AUS 9 9.Reg Luckhurst GB 8 10.James Bond GB 7 11.Colin Gooddy GB 7 12.John Boulger AUS 3 13.Wayne Briggs NZ 3 14.Greg Kentwell AUS 3 15.Eric Boothroyd GB 1 16.Bob Kilby GB 1 17.Les McGillivray GB 0R 18.Jimmy Gooch GB 0R.
8 to British
final.
BRITISH FINAL.
Wimbledon 11/7.
1.Ivan Mauger NZ 15
2.Barry Briggs NZ 14 3.Eric
Boocock GB 13 4.Trevor Hedge GB 10 5.Martin Ashby GB 10 6.Nigel Boocock GB 9 7.Norman Hunter GB 9 8.Jim McMillan GB 7 9.Terry Betts GB 7 10.Dave Younghusband GB 6 11.Geoff Mudge AUS 6 12.Charlie Monk AUS 5 13.Mike Broadbanks GB 3 14.Ray Wilson GB 2 15.Reg Luckhurst GB 2
16.Peter Vandenberg AUS 1 17.Bob Andrews
NZ 0 18.Jim Airey AUS 0
10 to
British-Nordic final.
BRITISH-NORDIC
FINAL. West Ham
GB 6/8.
1.Ivan
Mauger NZ 15 2.Nigel Boocock GB 13 3.Reidar Eide N 13 4.Martin Ashby GB 11 5.Sverre Harrfeldt N 10 6.Terry Betts GB 10 7.Trevor Hedge GB 9 8.Eric Boocock GB 7 9.Norman Hunter GB 6 10.Barry Briggs NZ 6 11.Odd Fossengen N 5 12.Jim McMillan GB 5 13.Ole Olsen DK 4 14.Öyvind Berg N 4 15.Dave Younghusband GB 1 16.Per Aulie N 1R 17.Godtfred Andreasen DK 0
8 European final.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Miskolc H 5/5
1.Konstanty Pociejkowicz PL 13 2.Henryk Glücklich PL 12 3.Viktor Trofimov SU 11 4.Jerzy Trzeszkowski PL 11 5.Antonin Kasper CS 11 6.Vladimir Smirnov SU 10 7.Barnabas Gyepes H 9 8.Miroslav Smid CS 9
8 to
Continental semifinal.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Abensberg D 5/5.
1.Jan Mucha PL 13
2.Igor Plechanov SU 13 3.Lubos
Tomicek CS 12 4.Pawel Waloszek PL
12 5.Gabdrachman Kadyrov SU 11 6.Miloslav Verner CS 10 7.Zygmunt Pytko PL 9 8.Boris Zechanovitsch SU 8 9.Jarosav Volf CS 8 10.Bogdan Jaroszewicz PL
8 to
Continental semifinal.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Meissen DDR 5/5.
1.Boris Samorodov SU 13+ 2.Jan Holub CS 13+ 3.Antoni Woryna PL 12 4.Andrzej Wyglenda PL 12 5.Jochen Dinse DDR 10 6.Jerzy Padewski PL 10 7.Jürgen Hehlert DDR 9 8.Gerhard Uhlenbrock DDR 8
8 to
Continental semifinal.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Svetozarevo YU 5/5.
1.Gennadij Kurilenko SU 15 2.Joachim Maj PL 14 3.Jurij Chekranov SU 12 4.Edward Jancarz PL 12 5.Antonin Svab CS 9 6.Frantisek Ledecky CS 9 7.Milovan Stankovic YU 9 8.Gavril Matjev BG 9
8 to
Continental semifinal.
CONTINENTAL
SEMIFINAL. Slany CS 26/5.
1.Lubos Tomicek CS 15
2.Konstanty Pociejkowicz PL 12
3.Jerzy Trzeszkowski PL 11
4.Pawel Waloszek PL 11 5.Igor
Plechanov SU 11 6.Jan Mucha PL 10 7.Vladimir Smirnov SU 10 8.Jan Pytko PL 9 9.Miroslav Verner CS 8 Henryk Glücklich PL Antonin Kasper CS Gabdrachman Kadyrorv SU Barnabas Gyepes H Miloslav Smid CS Boris Zechanovitsch SU
8 to
Continental final.
CONTINENTAL
SEMIFINAL. Rybnik PL 26/5.
1.Antoni Woryna PL 13
2.Joachim Maj PL 13 3.Andrzej
Wyglenda PL 12 4.Boris Samorodov PL
10 5.Gennadij Kurilenko SU 10 6.Jerzy Padewski PL 9 7.Jan Holub CS 8 8.Edward Jancarz PL 8 9.Gerhard Uhlenbrock DDR 8 10.Jurij Chekranov SU 6 11.Jochen Dinse DDR 5 12.Farid Szajnurov SU 5 13.Jürgen Hehlert DDR 4 14.Antonin Svab CS 4 15.Stanislaw Tkocz PL 3 16.Frantisek Ledecky CS 1 Milovan Stankovic YU qns Gavril Matjev BG qns
8 to
Continental final.
CONTINENTAL
FINAL. Ufa SU 27/6.
1.Gennadij Kurilenko SU 12 2.Pawel Waloszek PL 10 3.Vladimir Smirnov SU 10 4.Edward Jancarz PL 10 5.Jerzy Trzeszkowski PL 10 6.Antoni Woryna PL 9 7.Igor Plechanov SU 8 8.Konstanty Pociejkowicz PL 8 9.Jerzy Padewski PL 8 10.Jan Holub CS 7 11.Andrzej Wyglenda PL 7 12.Jan Pytko PL 6 13.Boris Samorodov SU 6 14.Jan Mucha PL 4 15.Joachim Maj PL 4 16.Lubos Tomicek CS 1
8 European
final.
EUROPEAN
FINAL. Wroclaw PL 25/8.
1.Pawel Waloszek PL 13
2.Antoni Woryna PL 11 3.Jerzy
Trzeszkowski PL 11 4.Ivan Mauger NZ
10 5.Barry Briggs NZ 9 6.Gennadij Kurilenko SU 9 7.Jerzy Padewski PL 9R 8.Edward Jancarz PL 8 9.Reidar Eide N 8 10.Nigel Boocock GB 7 11.Martin Ashby GB 6 12.Igor Plechanov SU 6 13.Vladimir Smirnov SU 5 14.Trevor Hedge GB 3 15.Sverre Harrfeldt N 2 16.Terry Betts GB 2 17.Konstanty Pociejkowicz PL 0 Eric Boocock GB qns
10 to World
final.
WORLD FINAL. Göteborg S 6/9.
1.Ivan Mauger NZ
3 3 3
3 3 15
2.Barry Briggs NZ
2 2 3 3 2 12
3.Edward
Jancarz PL 1
3 1 3
3 11+
4.Gennadij
Kurilenko SU 2
3 3 1
2 11+
5.Pawel
Waloszek PL 0
2 3 2 3 10
6.Torbjörn
Harrysson S 3
3 2 1
1 10
7.Anders
Michanek S 3
1 2 2
1 9
8.Hans
Holmqvist S 1
2 2 2
2 9
9.Ove
Fundin S 3
0 1 0
3 7
10.Gunnar Malmqvist
S 0 2
1 3 1 7
11.Martin Ashby
GB 2
1 0 2 0 5
12.Antoni Woryna
PL 2 1
0 1 1 5
13.Reidar Eide
N 0 0
2 1 0 3
14.Jerzy Trzeszkowski
PL 0 1
0 0 2 3
15.Bernt
Persson S 0
0 1 0
0 1
16.Nigel Boocock
GB 1 0
0 0 0 1
TEAM
CHAMPIONSHIP
NORDIC FINAL.
1.Sweden
2.
3.
4.
1 to World
final.
CONTINENTAL SEMIFINAL.
Stralsund DDR 16/6.
1.DDR
47 Jochen Dinse 12 Jürgen Hehlert 12 Gerhard Uhlenbrock 12 Hans Jürgen Fritz 11
2.Hungary
18
3.Germany
18
4.Yugoslavia
13
1 to
Continental final.
CONTINENTAL
FINAL. Slany CS 28/7.
1.Poland 43
Pawel Waloszek 12 Antoni Woryna 12 Andrzej Wyglenda 12 Henryk Glücklich
6 Jerzy Padewski 1
2.Czechoslovakia
26 Jan Holub 9 Jaroslav Volf 8 Frantisek
Ledecky 6 Miroslav Verner 3 Antonin Svab 0
3.Sovjet
19 Viktor Trofimov 7 Vladimir Smirnov 6
Jurij Chekranov 4 Gennadij Kurilenko 1 Igor Plechanov 1
4.DDR
8 Hans Jürgen Fritz 3 Jochen Dinse 2
Gerhard Uhlenbrock 2 Jürgen Hehlert 1
2 to World final.
WORLD FINAL. Wembley
GB 21/9.
1.Great Britain
40
Ivan
Mauger 12
Nigel
Boocock 10
Martin
Ashby 8
Barry
Briggs 7
Norman
Hunter 3
2.Sweden
30
Ove
Fundin 11
Bengt Jansson 7
Anders Michanek 7
Olle Nygren 3
Torbjörn Harrysson 2
3.Poland 19
Edmund Migos 8
Edward Jancarz 6
Andrzej Wyglenda 2
Henryk Glücklich 2
Pawel Waloszek 1
4.Czechoslovakia
7
Antonin
Kasper 3
Lubos
Tomicek 2
Jaroslav
Volf 1
Jan Holub 1
PAIRS
CHAMPIONSHIP
FINAL. Kempten
D 1/9.
1.Sweden 24 Ove
Fundin 14 Torbjörn Harrysson 10
2.Great Britain 21
Geoff Mudge 12 Ray Wilson 9
3.Norway
16 Odd Fossengen 11 Öyvind Berg 5
4.Germany B 12
Peter Barth 9 Rudolf Kastl 3
5.Germany 10
Manfred Poschenreider 8 Fred Aberl 2
6.Denmark 6
Jens Hauser 4 Kurt W Petersen 2
No official
pairs championship.
NORDIC
CHAMPIONSHIP. Hilleröd DK 28/8.
1.Sweden 22
Gunnar Malmqvist 12 Conny Samuelsson 10
2.Norway
20 Odd Fossengen 11 Per Aulie 9
3.Denmark
17 Bent Nörregaard-J 9 Kurt Bögh 9
4.Sweden
B 15 Leif Enecrona 9 Per-Olof Söderman 6
5.Denmark
B 9 Jens Ring 7 Preben Pedersen 2
6.Finland
5 Matti Olin 4 Reima Lohkovuori 1
LONG-TRACK
CHAMPIONSHIP
EUROPEAN
FINAL. Mühldorf
D 30/6.
1.Manfred Poschenreider D 2.Don Godden GB 3.Kurt W Petersen DK 4.Timo Laine FIN 5.Willihard Thomsson S 6.Rainer Jüngling D 7.Antonin Svab CS 8.Sture Lindblom S