SWEDISH
QUALIFICATION. Visby 1/5.
1.Lars Jansson 14
2.Bernt Persson 12 3.Christer
Löfqvist 10 4.Jan Simensen 9 5.Sven Nilsson 9 6.Kenneth Selmosson 9 7.Bo Wirebrand 9 8.Karl-Erik Claesson 9 9.Conny Samuelsson 8 10.Håkan Karlsson 7 11.Sören Karlsson 6 12.Bengt Olsson 6 13.Anders Lövgren 4 14.Peter Smith 3 15.Lars Larsson 3 16.Leif Mellberg 2
8 to Nordic
qualification.
SWEDISH QUALIFICATION.
Målilla 1/5.
1.Sören
Sjösten 14 2.Bengt Jansson 13 3.Anders Michanek 11 4.Stefan Johansson 11 5.Tommy Johansson 10 6.Leif Johansson 10 7.Bengt Larsson 7 8.Stefan Salmonsson 7 9.Anders Jansson 6 10.Sigvard Johansson 6 11.Roy Dantanus 5 12.Lars-Inge Hultberg 5 13.Tomas Johansson 5 14.Therje Henriksson 4 15.Steve Johansson 4 16.Åke Andersson 2 17.Bertil Andersson 0
8 to Nordic
qualification.
SWEDISH
QUALIFICATION. Lindesberg 5/5.
1.Hans Holmqvist 14
2.Tommy Jansson 12 3.Tomas
Pettersson 10 4.Stephan Johansson
10 5.Leif Enecrona 9 6.Tommy Nilsson 9 7.Göte Nordin 9 8.Christer Sjösten 8 9.Rolf Johansson 7 10.Åke Dovhed 6 11.Käll Haage 6 12.Lennart Johansson 5 13.Willy Karlsson 4 14.Per-Åke Gerhardsson 4 15.Börje Klingberg 3 16.Hans Johansson 3
8 to Nordic qualification.
NORDIC
QUALIFICATION. Stockholm S 17/5.
1.Bengt Jansson S 15
2.Anders Michanek S 14 3.Göte
Nordin S 13 4.Dag Lövaas N 12 5.Lars Jansson S 11 6.Karl-Erik Claesson S 9 7.Kenneth Selmosson S 8 8.Sören Sjösten S 8 9.Arne Andreasen DK 7 10.Erik Tillgaard DK 6 11.Sven Nilsson S 4 12.Hans Fuglerud N 4 13.Svein Lökken N 4 14.Jörn Mogensen DK 3 15.Rolf Johansson S 1R 16.Heikki Ahonen FIN 1 17.Öystein Mellerud N 0
5 to Nordic
final.
NORDIC
QUALIFICATION. Skien N 27/5.
1.Bernt Persson S 15
2.Tommy Jansson S 13 3.Odd
Fossengen N 12 4.Öyvind Berg N 12 5.Tommy Johansson S 11 6.Leif Enecrona S 11 7.Tomas Pettersson S 8 8.Krause Kjaer DK 8 9.Bengt Larsson S 7 10.Ulf Lövaas N 7 11.Helge Langli N 5 12.Preben Bollerup DK 4 13-16.Stefan Johansson S Stefan Salmonsson S
5 to Nordic
final.
NORDIC
QUALIFICATION. Selskov DK 27/5.
1.Ole Olsen DK 15
2.Christer Löfqvist S 14 3.Jan
Simensen S 13 4.Hans Holmqvist S 11 5.Christer Sjösten S 11 6.Edgar Stangeland N 11 7.Bo Wirebrand S 7 8.Jan Gravningen N 7 9.Stephan Johansson S 7 10.Kurt Bögh DK 6 11.Tommy Nilsson S 6 12.Bent Nörregaard-J DK 4 13.Leif Johansson S 3 14.Tormod Langli N 2 15.Per Herland N 1 16.Matti Olin FIN 1
5 to Nordic
final, Reidar Eide seeded to Nordic final.
NORDIC FINAL.
Norrköping S 6/6.
1.Ole Olsen DK 15
2.Bengt Jansson S 14 3.Anders
Michanek S 13 4.Bernt Persson S 12 5.Tommy Jansson S 10 6.Jan Simensen S 9 7.Reidar Eide N 9 8.Göte Nordin S 8+ 9.Christer Löfqvist S 8+ 10.Lars Jansson S 5 11.Christer Sjösten S 4 12.Öyvind Berg N 4 13.Dag Lövaas N 3 14.Hans Holmqvist S 3 15.Tommy Johansson S 1 16.Leif Enecrona S 1R 17.Odd Fossengen N 0
8 to
British-Nordic final.
BRITISH
SEMIFINAL. Leicester 5/6.
1.Ivan Mauger NZ 14
2.John Louis GB 13 3.Chris Pusey
GB 12 4.Jim McMillan GB 10 5.Rick France GB 9 6.Peter Collins GB 9 7.Bob Valentine AUS 8 8.Tony Davey GB 8 9.Gary Middleton AUS 8 10.Alan Wilkinson GB 7 11.Doug Wyer GB 7 12.Arnold Haley GB 6 13.Bob Humphreys GB 6 14.Eric Broadbelt GB 2 15.Bob Kilby GB 1 16.Nigel Boocock GB 0
8 to British
final.
BRITISH
SEMIFINAL. Wimbledon 7/6.
1.John Boulger AUS 14
2.Martin Ashby GB 13 3.Eric
Boocock GB 10 4.Malcolm Simmons GB
10 5.Ray Wilson GB 10 6.Terry Betts GB 10 7.Mick Bell GB 9 8.Peter Smith GB 9 9.Roy Trigg GB 7 10.Gary Peterson NZ 5 11.Barry Thomas GB 5 12.Malcolm Ballard GB 5 13.Geoff Maloney GB 4 14.George Hunter GB 3 15.Bruce Cribb NZ 3 16.Bill Andrew NZ 1
8 to British
final.
BRITISH FINAL.
Sheffield 21/6.
1.Ray Wilson GB 13
2.Bob Valentine AUS 12+ 3.Peter
Collins GB 12+ 4.John Boulger AUS
12+ 5.Ivan Mauger NZ 10 6.Eric Boocock GB 9 7.Tony Davey GB 9 8.Rick France GB 8 9.John Louis GB 7 10.Martin Ashby GB 6 11.Gary Middleton AUS 5 12.Peter Smith GB 5 13.Terry Betts GB 4 14.Mick Bell GB 4 15.Malcolm Simmons GB 2 16.Jim McMillan GB 2 Chris Pusey GB qns
8 to
British-Nordic final.
BRITISH-NORDIC
FINAL. Coventry GB 1/8.
1.Anders Michanek S 14
2.Ole Olsen DK 11 3.Ivan Mauger
NZ 11 4.Tommy Jansson S 10 5.John Boulger AUS 9 6.Peter Collins GB 9 7.Ray Wilson GB 9 8.Bernt Persson S 9 9.Bob Valentine AUS 8 10.Reidar Eide N 5 11.Göte Nordin S 5 12.Bengt Jansson S 3 13.Jan Simensen S 2 14.Garry Middleton AUS 2R 15.Tony Davey GB 1 16.Eric Boocock GB 0 17.John Louis GB 10-disqualified Rick France GB qns
8 to European
final.
CONTINENTAL
QUALIFYING.
1.Zdenek Majstr CS 12
2.Evzen Erban CS 12 3.Josef
Haider A 11 4.Petar Petkov BG 11 5.Petar Iiev BG 10 6.Jozef Toth CS 10
8 to
Continental quarterfinal.
CONTINENTAL
QUALIFYING. Norden
D 6/5.
1.Jan
Hadek CS 14 2.Jindrich Dominik CS 13 3.Henny Kroeze NL 13 4.Barnabas Gyepes H 11 5.Pal Perenyi H 10 6.Miroslav Rosulek CS 9 7.Gerhard Uhlenbrock D 9 8.Christoph Betzl D 8 9.Günter Walla A 8 10.Helmut Reiter D 7 11.Josef Scharl A 5 12.Frits Köning NL 5 13.Rudolf Weindl D 2 14.Arno Simon D 2R 15.Casimir Bentke D 2R 16.Josef Plisek CS 1 17.Horst Kinkelbuhr D 0 18.Peter von Kölln D 0
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Pardubice CS 10/5.
1.Vladimir Zapleschenyj SU 14 2.Jiri Stancl CS 13 3.Miloslav Verner CS 12 4.Petr Kucera CS 12 5.Zdenek Majstr CS 11 6.Karel Vobornik CS 10 7.Josef Bössner A 10 8.Nikolai Kornev SU 10 9.Vladimir Mazanov SU 7 10.Oleg Galjatinov SU 6 11.Petar Petkov BG 6 12.Fritz Baur D 3 13.Josef Haider A 3 14.Jan Käter D 2 15.Angel Evtimov BG 2 16.Albert Strasser D 0
8 Continental semifinal.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Krumbach
D 20/5.
1.Milan
Spinka CS 15 2.Vladimir Paznikov SU 14 3.Jan Holub CS 13 4.Oleg Dziadyk SU 11 5.Manfred Poschenrieder D 10 6.Valerij Gordeev SU 10 7.Georgi Ivanov SU 9 8.Josef Angermüller D 7+ 9.Otto Barth D 7+ 10.Petar Iliev BG 7 11.Milos Duda CS 6 12.Evzen Erban CS 4 13.Hans Siegl D 3 14.Jozef Toth CS 3 15.Stefan Kekec YU 1 16.Otto Weiss D 0
8 Continental semifinal.
CONTINENTAL
QUARTERFINAL. Miskolc
H 20/5.
1.Grigorij
Chlynovskij S 14 2.Viktor Trofimov SU 13 3.Alexander Pavlov SU 13 4.Jurij Dubinin SU 9 5.Janos Berka H 8 6.Istvan Sziraczky H 8 7.Jan Klokocka CS 8 8.Petr Safarik CS 8 9.Vaclav Verner CS 8 10.Miroslav Roslek CS 7 11.Vadimir Tschistiakov SU 6 12.Jindrich Dominik 6
8
Continental semifinal.
CONTINENTAL QUARTERFINAL. Krsko YU 20/5.
1.Anatolij
Kuzmin SU 14 2.Vladimir Gordeev S 12 3.Petr Ondrasik CS 10 4.Nikolai Aksjonov S 10 5.Henny Kroeze NL 10 6.Grigorij Markatanov SU 10 7.Gerhard Uhlenbrock D 9 8.Pal Perenyi H 8 9.Jan Hadek CS 9 10.Jan Verner CS 8 12.Vaclav Hejl CS 6
8 Continental semifinal.
CONTINENTAL
SEMIFINAL. Rodenbach D 2/6.
1.Gregorij Khlynovski SU 13 2.Valerij Gordeev SU 13
3.Vaclav Verner CS 12
4.Milan Spinka CS 12 5.Vladimir
Paznikov SU 6.Viktor Trofimov SU 7.Alexander Pavlov SU 8.Josef Angermüller D 9. Oleg Dziadyk SU 7 10.Jan Klokocka CS 7 11.Manfred Poschenrieder D 6 12.Jan Holub CS 6 13.Georgij Ivanov S 4 14.Miroslav Rosulek CS 3 15.Vladimir Tchistiakov SU 1R 16.Jurij Dubinin SU 0 17.Petr Safarik CS 0 18.Otto Barth D 0R Janos Berki H qns Istvan Sziraczky H qns
8 to
Continental final.
CONTINENTAL
SEMIFINAL. Slany CS 2/6.
1.Vladimir Gordeev SU 15 2.Jiri Stancl CS 13 3.Anatolij Kuzmin SU 12 4.Vladimir Zaplechny SU 5.Zdenek Majstr CS 11 6.Karel Vobornik CS 10 7.Miroslav Verner CS 10 8.Petr Ondrasik CS 8 9.Petr Kucera CS 6 10.Aksenov SU 5 11.Gregorij Markatanov SU 12.Henny Kroeze NL 4 13.Nikolaj Kornev SU 4 14.Gerhard Uhlenbrock DDR 3 15.Josef Bössner A 2 16.Pal Perenyi H 1
8 to
Continental final.
CONTINENTAL
FINAL. Leningrad SU 23/6.
1.Valerij Gordeev SU 13 2.Gregorij Khlynovski SU 12 3.Vladimir Zaplechny SU 12 4.Vladimir Gordeev SU 11½ 5.Viktor trofimov SU 11½ 6.Alexander Pavlov SU 11 7.Anatolij Kuzmin SU 10 8.Vladimir Paznikov SU 10 9.Jiri Stancl CS 8 10.Milan Spinka CS 5 11.Petr Ondrasik CS 5 12.Miroslav Verner CS 4 13.Josef Angermüller D 3 14.Vaclav Verner CS 3 15.Karel Vobornik CS 1 16.Petr Kucera CS 0 Zdenek Majstr CS ES
8 to European
final.
EUROPEAN
FINAL. Abensberg
D 19/8.
1.Anders
Michanek S 15 2.Ivan Mauger NZ 14 3.Vladimir Paznikov SU 12 4.Bernt Persson S 10 5.Vladimir Zaplechny SU 9 6.Peter Collins GB 9 7.Valerij Gordeev SU 8 8.Ole Olsen DK 8 9.John Boulger AUS 7 10.Gregorij Khlynovski SU 7 11.Ray Wilson GB 6 12.Tommy Jansson S 6 13.Alexander Pavlov SU 4 14.Jiri Stancl CS 2 15.Viktor Trofimov SU 2 16.Anatolij Kuzmin SU 1 Vladimir Gordeev SU qns
11 to World
final, Jerzy Szczakiel, Zenon Plech, Pawel Waloszek, Jan Mucha & Edward
Jancarz PL seeded to World final.
WORLD FINAL.
Chorzow PL 2/9.
1.Jerzy
Szczakiel PL 3
3 3 2
2 13+
2.Ivan
Mauger NZ 3
1 3 3
3 13+
3.Zenon
Plech PL 2
3 2 3
2 12
4.Ole
Olsen DK 1
2 3 2
3 11
5.Gregorij
Khlynovski SU 2 3
2 3 0 10
6.Vladimir
Paznikov SU 3
1 2 1
1 8
7.Pawel
Waloszek PL 1
2 1 1
3 8
8.Valerij
Gordeev SU 2
0 1 3
1 7
9.Jan
Mucha PL 1
1 1 2
2 7
10.Anders Michanek
S 0 3
0 1 2 6
11.Edward Jancarz
PL 3 1
0 2 0 6
12.Peter Collins
GB 1 0
2 0 3 6
13.John Boulger
AUS 2 2 1
0 1 6
14.Ray Wilson
GB 0 2
3 0 0 5
15.Vladimir Zaplechny
SU 0 0
0 1 1 2
16.Bernt Persson
S 0 0
0 0
17.Andrzej Wyglenda
PL 0 0R
18.Tommy Jansson
S 0 0R
TEAM
CHAMPIONSHIP
NORDIC FINAL.
Frederica DK 24/6.
1.Sweden
37 Anders Michanek 11 Tommy Jansson 9 Bernt Persson 9 Bengt Jansson 8
2.Norway
35 Ulf Lövaas 10 Edgar Stangeland 10 Dag
Lövaas 8 Öyvind Berg 7
3.Denmark
23 Ole Olsen 12 Kurt Bögh 4 Krause Kjaer
4 Arne Andreasen 3
4.Finland
1 Reino Santala 1 Ari Hiljanen 0 Ilka Teromaa 0 Veli-Pekka Teromaa 0 Kari
Vuoristo 0
1 to World final.
CONTINENTAL QUARTERFINAL. Debrecen H 17/6.
1.Germany
45 Josef Angermüller 12 Manfred Poschenrieder 12 Hans Siegl 10 Egon Müller 6 Jan
Käter 5
2.Hungary
24
3.Czechoslovakia
B 16 Miroslav Rosulek Jan Klokocka Jan Holub
Petr Kucera Karel Vobornik
4.Austria
6
2 to Continental semifinal.
CONTINENTAL QUARTERFINAL. Maribor YU 17/6.
1.Czechoslovakia
47
2.Bulgaria
24
3.Yugoslavia
15
4.Austria
10
2 to Continental semifinal.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Slany CS 30/6.
1.Czechoslovakia
43 Jiri Stancl 12 Milan Spinka 9 Petr Ondrasik 9 Jan Klokocka 7 Vaclav Verner 7
2.Hungary
24 Pal Perenyi 8 Janos Berki 7 Istvan Sziraczky 6 Barnabas Gyepes 3
3.Germany
17 Hans Siegl 8 Egon Müller 7 Manfred Poschenrieder 2 Jan Käter 1
4.Bulgaria
11 Angel Evtimov 4 Petar Petkov 3 Petar Iliev 2 Nedjelko Nedjelkov 2
2 to Continental
final.
CONTINENTAL
FINAL. Balakovo SU 5/8.
1.Sovjet 35
Vladimir Gordeev 11 Gregorij Khlynovski 9 Viktor Kalmykov 7 Jurij
Dubinin 6 Vladimir Paznikov 2
2.Poland 31
Edward Jancarz 9 Zenon Plech 9 Jan Mucha 8 Ryszard Fabiszewski 4 Pawel
Waloszek 1
3.Czechoslovakia
23 Jiri Stancl 7 Petr Ondrasik 7 Milan
Spinka 5 Zdenek Majstr 4
4.Hungary
6 Janos Berki 4 Ferenc Radacsi 1 Laszlo
Zahoran 1 Istvan Sziraczki 0 Jozsef Szabo 0
2 to World final.
WORLD FINAL.
Wembley GB 15/9.
1.Great Britain
37
Peter
Collins 12
Terry
Betts 9
Malcolm
Simmoms 8
Ray
Wilson 8
2.Sweden
31
Anders
Michanek 11
Bernt Persson 9
Bengt Jansson 6
Tommy Jansson 5
3.Sovjet 20
Valerij Gordeev 7
Vladimir Paznikov 5
Gregorij Khlynovski 4
Alexander Pavlov 2
Viktor Trofimov 2
4.Poland 8
Zenon Plech 5
Edward
Jancarz 2
Pawel
Waloszek 1
Jerzy
Szczakiel 0
PAIRS
CHAMPIONSHIP
SEMIFINAL. Bydgoszcz
PL 13/5.
1.Poland 30
Henryk Glucklich 17 Zenon Plech 13
2.Poland
B 22R Stanislaw Kasa 11+ Marian Zaranek
11
3.Sovjet
22+ Vladimir Gordejev 12+ Anatolij Kuzmin
10
4.Czechoslovakia
22+ Jiri Stancl 12+ Petr Ondrasik 10
5.Hungary
11 Sandor Domokos 7 Tibor Danka 4
6.Yugoslavia
6 Stefan Kekec 5 Drasko Orsic 1
7.Austria 5
Josef Haider 4 Gunther Walla 1
3 to World
final.
SEMIFINAL.
Poole GB 23/5.
1.Denmark
23+ Ole Olsen 18+ Kurt Bögh 5
2.New Zealand 23+
Ivan Mauger 17+ Graeme Stapleton 6
3.Norway 22
Reidar Eide 12 Dag Lövaas 10
4.Great Britain 19
Ray Wilson 10 Terry Betts 9
5.Sweden B 18
Bernt Persson 12 Christer Löfqvist 6
6.Scotland 11
George Hunter 6 Bobby Beaton 5
7.Australia 10
John Boulger 7 John Titman 3
3 to World
final.
WORLD FINAL. Borås
S 8/6.
1.Sweden 24
Anders
Michanek 2 3
3 2 3
2 15
Tommy Jansson 3
2 2 1 0 1 9
2.Denmark 21+
Ole Olsen 3
3 3 3
3 3 18+
Kurt Bögh 0
0 0 1 2 0 3
3.Poland 21+
Zenon
Plech 3 3
2 3 0
3 14+
Zbign.
Marcinkowski 1 2 1
0 2 1 7
4.Sovjet 20
Vladimir
Gordeev 2 2
0 2 1
3 10
Anatolij Kuzmin 0
1 2 3 2 2 10
5.Norway 17
Reidar Eide 1
1 1 3
3 0 9
Dag Lövaas 2
0 3 0
0 3 8
6.Czechoslovakia 11
Jiri Stancl 2
1 1 2
2 1 9
Petr Ondrasik 1
0 0 0
1 0 2
7.New Zealand 10
Ivan
Mauger 3 1
2 0 0
2 8
Graeme
Stapleton 0 0
1 0 1 0 2
LONG-TRACK
CHAMPIONSHIP
WORLD 1000m
FINAL. Oslo N 20/9.
1.Ole Olsen DK 24
2.Hans Siegl D 20 3.Manfred
Poschenreider D 20 4.Don Godden GB
19 5.Jan Käter D 15 6.Josef Angermüller D 15 7.Runo Wedin S 11 8.Willihard Thomsson S 11 9.Egon Müller D 10 10.Milan Spinka CS 7 11.Einar Egedius N 6 12.Sture Lindblom S 6 13.Zdenek Majstr CS 3 14.Bernt Hörnfeldt S 3 15.Bent Nörregaard-J DK 2 16.Jon Ödegaard N 0 17.Conny Samuelsson S 0 18.Håkan Storm FIN 0
INTERNATIONAL
TEAM TOURNAMENT
Sheffield GB
28/6.
England 40 Reg Wilson 11 Peter Collins 10 Ray Wilson 9
Eric Boocock 5 John Louis 4 Martin Ashby 1 Doug Wyer 0
Sweden
38 Bernt Persson 10 Sören Sjösten 8 Anders Michanek 7 Tommy Jansson 5 Christer
Löfqvist 5 Bengt Larsson 2 Bengt Jansson 1
Hackney GB 29/6.
Sweden
49 Bengt Jansson 12 Anders Michanek 12 Bernt Persson 7 Christer Sjösten 7 Tommy
Jansson 5 Christer Löfqvist 5 Olle Nygren 1
Sovjet
29 Vladimir Gordeev 13 Anatolij Kuzmin 5 Vladimir Zaplechny 5 Oleg Dzjadick 3
Gregorij Khlynovski 3 Alexander Pavlov 0 Georgij Ivanov 0
Wolverhampton GB 29/6.
New Zealand 47 Barry Briggs 9 Dave Gifford 8 Ivan
Mauger 6 Greame Stapleton 4 Gary Peterson 4 Bill Andrew 3 Ronnie Moore 3
Norway-Denmark
40 Ole Olsen 11 Dag Lövaas 9 Reidar Eide 7 Edgar Stangeland 7 Öyvind Berg 4 Odd
Fossengen 2 Ulf Lövaas 0
Belle Vue GB 30/6.
England 48 Ray Wilson 10 Alan Wilkinson 10 Peter
Collins 9 Eric Boocock 8 Martin Ashby 5 Reg Wilson 4 Terry Betts 2
Norway-Denmark
30 Ole Olsen 10 Dag Lövaas 7 Öyvind Berg 4 Edgar Stangeland 4 Odd Fossengen 2
Reidar Eide 2 Ulf Lövaas 1
Halifax GB 30/6.
Poland
42 Edward Jancarz 10 Henryk Zyto 10 Zenon Plech 10 Pawel Waloszek 8 Jan Mucha 4
Marek Cieslak 0 Jerzy Szczakiel 0
Sovjet
36 Vladimir Gordeev 7 Anatolij Kuzmin 7 Alexander Pavlov 6 Gregorij Khlynovski
6 Vladimir Zaplechny 6 Viktor Trofimov 3 Georgij Ivanov 1
Swindon GB 30/6.
Sweden
42 Christer Löfqvist 11 Anders Michanek 9 Bernt Persson 7 Bengt Jansson 6 Hans
Holmqvist 4 Tommy Jansson 3 Sören Sjösten 2
New Zealand 35 Ivan Mauger 10 Barry Briggs 8 Rick
Timmo 6 Bill Andrew 4 Frank Shuter 3 Ronnie Moore 3 Graeme Stapleton 1
Oxford GB 1/7.
Australia 54 John Boulger 11 Geoff Curtis 11 Jim Airey
10 John Titman 7 Bob Valentine 6 Bob Humphreys 5 Charlie Monk 4
Poland 23 Jan Mucha 11 Edward Jancarz 4 Pawel Waloszek
3 Henryk Zyto 3 Zenon Plech 2 Jerzy Szczakiel 0 Zbigniew Marcinkowski 0
Cradley Heath
GB 2/7.
Sweden
45 Anders Michanek 11 Christer Löfqvist 9 Bernt Persson 9 Bengt Jansson 6 Tommy
Jansson 6 Sören Sjösten 4 Hans Holmqvist 0
Norway-Denmark
33 Ole Olsen 13 Reidar Eide 6 Öyvind Berg 4 Ulf Lövaas 4 Edgar Stangeland 3 Dag
Lövaas 2 Odd Fossengen 1
Exeter GB 2/7.
New Zealand 53 Ivan Mauger 12 Ronnie Moore 9 Barry
Briggs 8 Gary Peterson 7 Bill Andrew 7 Dave Gifford 5 Frank Shuter 5
Poland 25 Zenon Plech 9 Jan Mucha 6 Pawel Waloszek 4
Henryk Zyto 3 Edward Jancarz 2 Zbigniew Marcinkowski 1 Marek Cieslak 0
Leicester GB
3/7.
Australia 45 John Boulger 11 John Titman 10 Bob
Valentine 8 Garry Middleton 8 Jim Airey 4 Charlie Monk 4 Bob Humphreys 0
Sovjet 33 Vladimir Gordeev 9 Vladimir Zaplechny 6
Alexander Pavlov 6 Anatolij Kuzmin 6 Gregorij Khlynovski 3 Georgij Ivanov 2
Viktor Trofimov 1
Poole GB 4/7.
Norway-Denmark
43 Dag Lövaas 11 Ole Olsen 9 Kurt Bögh 7 Odd Fossengen 5 Reidar Eide 5 Öyvind
Berg 5 Edgar Stangeland 1
Poland
35 Zenon Plech 12 Edward Jancarz 10 Antoni Woryna 8 Marek Cieslak 2 Jan Mucha 1
Pawel Waloszek 1 Zbigniew marcinkowski 1
Ipswich GB 5/7.
England 56 Ray Wilson 12 John Louis 11 Terry Betts 9
Malcolm Simmons 8 Martin Ashby 7 Barry Thomas 5 Eric Boocock 4
Sovjet 21 Alexander Pavlov 4 Anatolij Kuzmin 4
Gregorij Khlynovski 4 Vladimir Zaplechny 3 Viktor Trofimov 3 Vladimir Gordeev 2
Georgij Ivanov 1
Wimbledon GB
5/7.
New Zealand 50 Ivan Mauger 12 Barry Briggs 10 Ronnie
Moore 10 Gary Peterson 10 Graeme Stapleton 6 Frank Shuter 2 Dave Gifford 0
Australia 28 Bob Valentine 7 John Boulger 6 Charlie
Monk 6 Geoff Curtis 3 Jim Airey 2 Garry Middleton 2 John Titman 2
Hackney GB 6/7.
England 45 John Louis 12 Ray Wilson 10 Malcolm Simmons
7 Barry Thomas 6 Eric Boocock 5 Martin Ashby 3 Terry Betts 2
Poland 32 Zenon Plech 11 Jan Mucha 6 Pawel Waloszek 6
Edward Jancarz 4 Antoni Woryna 4 Zbigniew Marcinkowski 1 Marek Cieslak 0
Newport GB 6/7.
Australia 40 Jim Airey 8 John Boulger 7 Neil Street 7
Geoff Curtis 6 Charlie Monk 5 Bob Valentine 4 John Titman 3
Sweden
38 Christer Löfqvist 10 Bernt Persson 8 Bengt Jansson 7 Hans Holmqvist 6 Tommy
Jansson 4 Bo Wirebrand 3 Sören Sjösten 0
Cradley Heath GB 7/7.
Norway-Denmark
47 Dag Lövaas 12 Ole Olsen 11 Öyvind Berg 10 Reidar Eide 7 Odd Fossengen 4
Edgar Stangeland 2 Kurt Bögh 1
Sovjet
31 Vladimir Gordeev 12 Gregorij Khlynovski 10 Anatolij Kuzmin 3 Alexander
Pavlov 2 Georgij Ivanov 2 Vladimir Zaplechny 2
Halifax GB 7/7.
Sweden
53 Sören Sjösten 12 Anders Michanek 11 Bernt Persson 11 Christer Löfqvist 10
Olle Nygren 5 Christer Sjösten 2 Bengt Larsson 2
Poland
25 Pawel Waloszek 10 Edward Jancarz 8 Henryk Zyto 2 Zbigniew Marcinkowski 2
Antoni Woryna 2 Zenon Plech 1 Jan Mucha 0
Kings Lynn GB 8/7.
England 44 Eric Boocock 12 Malcolm Simmons 9 Petr
Collins 6 Ray Wilson 6 John Louis 6 Terry Betts 4 Barry Thomas 1
Australia 34 John Boulger 11 Bob Valentine 7 Garry
Middleton 6 Billy Sanders 5 Jim Airey 3 John Titman 2 Bob Humphreys 0
Reading GB 9/7.
New Zealand 43 Ivan Mauger 12 Ronnie Moore 11 Barry
Briggs 9 Gary Peterson 4 Graeme Stapleton 4 Bill Andrew 3 Dave Gifford 0
Sovjet 34 Vladimir Gordeev 10 Gregorij Khlynovski 9
Viktor Trofimov 6 Vladimir Zaplechny 3 Anatolij Kuzmin 3 Alexander Pavlov 2
Georgij Ivanov 1
England versus New Zealand & Australia versus
Norway-Denmark both cancelled
due to rain. All four teams awarded one point each.
Aggregate. 1.England 233-11
2.Sweden 265- 8
3.New
Zealand 218- 7
4.Australia 201- 7
5.Norway-Denmark
193- 7
6.Poland 182- 2
7.Sovjet 184- 0
SEMIFINAL.
Belle Vue GB 11/7.
England 48 Ray Wilson 11 Peter Collins 10 Alan
Wilkinson 8 John Louis 7 Malcom Simmons 6 Martin Ashby 5 Eric Boocock 1
New Zealand 30 Ivan Mauger 13 Barry Briggs 7 Ronnie
Moore 6 Graeme Stapleton 1 Bill Andrew 1 Gary Peterson 1 Dave Gifford 1
SEMIFINAL.
Coventry GB 11/7.
Sweden
51 Christer Löfqvist 12 Anders Michanek
12 Sören Sjösten 10 Bernt Persson 9 Tommy Jansson 4 Bengt Jansson 2 Olle Nygren
2
Australia 27 John Boulger 7 Jim Airey 4 Charlie Monk 4
Garry Middleton 4 John Titman 3 Bob Valentine 3 Geoff Curtis 2
FINAL. Wembley
GB 14/7.
England 39+3 Malcolm Simmons 10 Terry Betts 10 Peter
Collins 9+ Ray Wilson 6 Martin Ashby 2 John Louis 2 Eric Boocock 0
Sweden
39+U Anders Michanek 11+ Christer Löfqvist 10 Bernt Persson 8 Tommy Jansson 5
Hans Holmqvist 3 Sören Sjösten 2 Olle Nygren 0