1974
INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP.
SWEDISH QUALIFICATION. Visby 1/5.
1.Christer Löfqvist 15 2.Bengt Jansson 12 3.Tomas Pettersson 12 4.Sven
Nilsson 11 5.Hans Holmqvist 11 6.Tommy Nilsson 9+ 7.Bengt Larsson 9+
8.Lars-Åke Andersson 8 9.Roy Dantanus 8 10.Jan Johansson 7 11.Sven-Olov
Lindh 4 12.Benny Ekberg 4 13.Willy Karlsson 4 14.Rolf Johansson 2 15.Åke
Andersson 2 16.Claes-Ingvar Svensson 1 17.Kjell Bergström 1
5 to Swedish final.
SWEDISH QUALIFICATION. Målilla 1/5.
1.Tommy Johansson 15 2.Bo Wirebrand 12 3.Christer Sjösten 11 4.Tommy
Jansson 10 5.Sören Karlsson 10 6.Käll Haage 9 7.Olle Nygren 7 8.Berndt
Johansson 7 9.Leif Johansson 7 10.Richard Hellsén 6 11.Eddie Davidsson 6
12.Tommy Wedén 6 13.Hans Johansson 6 14.Karl-Fredrik Lindgren 4 15.Ragnar
Holm 2 16.Kenneth Selmosson 1 17.Stefan Hjort 1
5 to Swedish final.
SWEDISH QUALIFICATION. Gislaved 1/5.
1.Sören Sjösten 15 2.Bernt Persson 14 3.Therje Henriksson 12 4.Leif
Enecrona 11 5.Karl-Erik Claesson 11 6.Stephan Johansson 10 7.Lars
Jansson 9 8.Stefan Salmonsson 8 9.Lars Larsson 6 10.Börje Klingberg 5
11.Peter Smith 5 12.Lars-Inge Hultberg 5 13.Conny Samuelsson 4 14.Leif
Mellberg 2 15.Åke Dovhed 2 16.Anders Lövgren 1 17.Sven-Erik Andersson 0
18.Håkan Karlsson 0
5 to Swedish final, Anders Michanek seeded to Swedish final.
SWEDISH FINAL. Stockholm 28/5, Norrköping 29/5, Göteborg 30/5.
1.Anders Michanek 12+15+15=42 2.Sören Sjösten 15+14+12=41 3.Christer
Löfqvist 12+12+11=35 4.Bengt Jansson 11+8+14=33 5.Tommy Johansson
11+12+10=33 6.Tommy Jansson 10+9+13=32 7.Sören Karlsson 5+11+7=23 8.Hans
Holmqvist 8+9+6=23 9.Tomas Pettersson 7+9+6=22 10.Bernt Persson 9+5+6=20
11.Bo Wirebrand 7+4+5=16 12.Christer Sjösten 4+4+5=13 13.Karl-Erik
Claesson 1+2+5=8 14.Sven Nilsson 4+2+2=8 15.Stephan Johansson 1+2+2=5R
16.Tommy Nilsson 3+2+ns=5R 17.Käll Haage ns+ns+1=1 18.Therje Henriksson
0+0+0=0 19.Leif Enecrona 0+ns+ns=0
5 to World final.
NORDIC FINAL. Tampere FIN 9/6.
1.Ole Olsen DK 15 2.Dag Lövaas N 14 3.Matti Olin FIN 11 4.Bent
Nörregaard-J DK 10 5.Reidar Eide N 9 6.Kari Vuoristo FIN 9 7.Öyvind Berg
N 8 8.Edgar Stangeland N 8 9.Preben Rosenkilde DK 7 10.Jan Gravningen N 6
11.Ulf Lövaas N 6 12.Kaj Kristensen DK 5 13.Pekka Paljakka FIN 4 14.Svein
Lökken N 4 15.Kjell Gimre N 3 16.Eklund FIN 1R 17.Nes Nielsen DK 0
6 to British-Nordic-American final.
BRITISH SEMIFINAL. Leicester 21/5.
1.John Louis GB 14 2.Peter Collins GB 13 3.Reg Wilson GB 12 4.Bob
Valentine AUS 10 5.Barry Briggs NZ 9 6.Martin Ashby GB 9 7.Ivan
Mauger NZ 9 8.Billy Sanders AUS 9 9.Doug Wyer GB 7 10.Chris Pusey GB 6
11.Phil Herne AUS 5 12.Barry Crowson GB 4 13.George Hunter GB 4 14.Bob
Kilby GB 3 15.Eric Broadbelt GB 3 16.Arnold Haley GB 2
8 to British final.
BRITISH SEMIFINAL. Sheffield 30/5.
1.Dave Jessup GB 15 2.Ray Wilson GB 13 3.Jim McMillan GB 12 4.Malcolm
Simmons GB 11 5.John Boulger AUS 10 6.Terry Betts GB 10 7.Eric
Boocock GB 8 8.Bobby Beaton GB 8 9.Barry Thomas GB 8 10.Nigel Boocock GB 8
11.Rick France GB 6 12.Kevin Holden GB 4 13.Tony Davey GB 3 14.Phil
Crump AUS 3 15.Bruce Cribb NZ 1 16.Gordon Kennett GB 0
8 to British final.
BRITISH FINAL. Coventry 12/6.
1.Eric Boocock GB 13 2.Terry Betts GB 12 3.Dave Jessup GB 11 4.John
Boulger AUS 10 5.Ivan Mauger NZ 9 6.Nigel Boocock GB 8 7.Jim McMillan
GB 8 8.Peter Collins GB 8 9.John Louis GB 8 10.Ray Wilson GB 7 11.Barry
Briggs NZ 6 12.Billy Sanders AUS 6 13.Malcolm Simmons GB 5 14.Reg Wilson
GB 4 15.Bob Valentine AUS 3 16.Martin Ashby GB 2
9 to British-Nordic-American final.
BRITISH-NORDIC-AMERICAN FINAL. Frederica DK.
1.Ole Olsen DK 14 2.Ivan Mauger NZ 13 3.John Louis GB 10 4.Terry Betts
GB 10 5.Peter Collins GB 10 6.Dave Jessup GB 10 7.Scott Autrey USA 9
8.Dag Lövaas N 9 9.John Boulger AUS 8 10.Jim McMillan GB 8 11.Reidar Eide
N 7 12.Bent Nörregaard-J DK 6 13.Ray Wilson GB 3R 14.Nigel Boocock GB 2
15.Matti Olin FIN 1 16.Eric Boocock GB 0 17.Kari Vuoristo FIN 0 18.Öyvind
Berg N 0R
8 to European final.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Wroclaw PL 2/6.
1.Edward Jancarz PL 14 2.Vladimir Gordeev SU 14 3.Michail Krasnov SU 13
4.Zbigniew Filipiak PL 11 5.Jan Mucha PL 9 6.Ryszard Fabiszewski PL 9
7.Zenon Plech PL 9 8.Vladimir Zaplechny SU 8 9.Viktor Trofimov SU 6+
10.Miroslav Spinka CS 6+ 11.Jiri Stancl CS 5 12.Pawel Waloszek PL 4
13.Jan Hadek CS 4 14.Vladimir Nesterov SU 3 15.Henny Kroeze NL 3
16.Boguslaw Nowak PL 2
8 to Continental final.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Norden D 2/6.
1.Henryk Glücklich PL 12 2.Michail Starostin SU 12 3.Marek Cieslak PL 11
4.Valerij Gordeev SU 10 5.Gregorij Khlynovski SU 10 6.Anatolij Kuzmin SU 10
7.Bernard Jader PL 9 8.Alexander Pavlov SU 9 9.Andrzej Jurczynski SU 8
10.Zdieslaw Dobrucki PL 7 11.Manfred Poschenreider D 6 12.Vaclav Verner
CS 6 13.Josef Angermüller D 4 14.Pal Perenyi H 4 15.Sandor Domokos H 2
16.Jerzy Szczakiel PL 0 17.R Wejndl CS 0 18.K Bentke ? 0
8 to Continental final.
CONTINENTAL FINAL. Togliatti I 23/6.
1.Vladimir Gordeev SU 12 2.Michail Starostin SU 11+ 3.Zenon Plech PL 11+
4.Michail Krasnov SU 10 5.Anatolij Kuzmin SU 10 6.Jan Mucha PL 9 7.Edward
Jancarz PL 9 8.Gregorij Khlynovski SU 8+ 9.Ryszard Fabiszewski PL 8+
10.Valerij Gordeev SU 7 11.Vladimir Zaplechny SU 6 12.Marek Cieslak PL 5
13.Henryk Glücklich PL 3 14.Alexander Pavlov SU 3 15.Bernard Jader PL 3
16.Zbigniew Filipiak PL 2 Josef Angermüller D qns
8 to European final.
EUROPEAN FINAL. Wembley GB 31/8.
1.Peter Collins GB 13+ 2.Ole Olsen DK 13+ 3.Ivan Mauger NZ 13+ 4.Vladimir
Gordeev SU 11 5.John Louis GB 10 6.Zenon Plech PL 10 7.Dave Jessup GB 8
8.Dag Lövaas N 7 9.Gregorij Khlynovski SU 7 10.Terry Betts GB 6
11.Michail Krasnov SU 6 12.Edward Jancarz PL 5 13.Scott Autrey USA 3
14.John Boulger AUS 3R 15.Michail Starostin SU 2 16.Jim McMillan GB 2R
17.Anatolij Kuzmin SU 1 Jan Mucha PL qns
11 to World final.
WORLD FINAL. Göteborg S 6/9.
1.Anders Michanek S 3 3 3 3 3 15
2.Ivan Mauger NZ 2 2 3 2 2 11+
3.Sören Sjösten S 3 3 1 1 3 11+
4.John Louis GB 1 3 0 2 3 9
5.Bengt Jansson S 2 1 3 3 0 9
6.Peter Collins GB 2 2 2 2 1 9
7.Tommy Johansson S 3 0 0 3 2 8
8.Zenon Plech PL 0 3 1 2 2 8
9.Christer Löfqvist S 3 2 2 1 0 8
10.Gregorij Khlynovski SU 1 0 2 3 0 6
11.Dag Lövaas N 1 0 3 1 1 6
12.Terry Betts GB 0 1 1 1 3 6
13.Dave Jessup GB 0 2 2 0 1 5
14.Michail Krasnov SU 1 1 0 0 1 3
15.Tommy Jansson S 1 0 2 3R
16.Ole Olsen DK 2 0 2
17.Edward Jancarz PL 1 0 0 1R
18.Vladimir Gordeev SU 0 0
TEAM CHAMPIONSHIP.
NORDIC FINAL. Skien N 3/6.
1.Sweden 39 Anders Michanek 12 Christer Löfqvist 10 Bengt Jansson 9
Tommy Johansson 8
2.Norway 24 Edgar Stangeland 7 Öyvind Berg 6 Ulf Lövaas 6
Reidar Eide 4 Dag Lövaas 1
3.Denmark 20 Ole Olsen 9 Nes Nielsen 4 Preben Rosenkilde 3
Finn Thomsen 2 Leif Berlin-R 2
4.Finland 13 Matti Olin 7 Pekka Paljakka 3 Reino Santala 2
Veli-Pekka Teromaa 1 Kari Vuoristo 0
1 to World final.
OVERSEAS FINAL. Kings Lynn GB 8/8.
1.Great Britain 41 John Louis 12 Terry Betts 10 Dave Jessup 10
Peter Collins 9
2.Australia 31 Phil Crump 10 Billy Sanders 9 John Boulger 7
Bob Valentine 5
3.Scotland 17 George Hunter 8 Bobby Beaton 3 Jim McMillan 2
Bert Harkins 1 Brian Collins 0
4.New Zealand 6 Graeme Stapelton 3 Ronnie Moore 2 Bruce Cribb 1
Dave Gifford 0 Robin Adlington 0
1 to World final.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Abensberg D 30/6.
1.
2.
3.
4.
2 to Continental final.
CONTINENTAL FINAL. Slany CS 6/7.
1.Sovjet 38 Valerij Gordeev 12 Vladimir Gordeev 9 Gregorij Khlynovski 9
Vladimir Zaplechny 5 Anatolij Kuzmin 3
2.Poland 31 Zenon Plech 10 Ryszard Fabiszewski 9 Edward Jancarz 6
Jan Mucha 6
3.Czechoslovakia 19 Jan Holub 5 Jan Hadek 5 Milan Spinka 3
Vaclav Verner 3,Jan Klokocka 3
4.Germany 8 Josef Angermüller 4 Egon Müller 3 Jan Käter 1
Manfred Poschenrieder 0
2 to World final.
WORLD FINAL. Chorzow PL 15/9.
1.Great Britain 42
Peter Collins 12
John Louis 12
Dave Jessup 10
Malcolm Simmons 8
2.Sweden 31
Sören Sjösten 10
Anders Michanek 9
Tommy Jansson 7
Christer Löfqvist 5
3.Poland 13
Zenon Plech 4
Jan Mucha 4
Andrzej Jurczynski 3
Andrzej Tkocz 2
Jerzy Sczcakiel 0
4.Sovjet 10
Michail Krasnov 5
Valerij Gordeev 4
Viktor Kalmykov 1
Anatolij Kuzmin 0
PAIRS CHAMPIONSHIP.
SEMIFINAL. Rodenbach D 26/5.
1.Australia 28 Phil Crump 16 John Boulger 12
2.New Zealand 22 Ivan Mauger 15 Barry Briggs 7
3.Sweden 20 Anders Michanek 10 Tommy Jansson 10
4.Denmark 18 Ole Olsen 16 Finn Thomsen 2
5.Norway 15 Reidar Eide 11 Dag Lövaas 4
6.Scotland 14 Jim McMillan 9 George Hunter 4
7.Germany 9 Gerhard Uhlenbrock 8 Jürgen Hehlert 1
3 to World final.
SEMIFINAL. Prelog YU 26/5.
1.Poland 28 Zenon Plech 14 Edward Jancarz 14
2.Sovjet 26 Vladimir Gordeev 15 Viktor Kalmykov 11
3.Czechoslovakia 26 Jiri Stancl 13 Milan Spinka 13
4.Yugoslavia 17 Ewald Babic 6 Josip Francic 11
5.Hungary 12 Janos Szöke 6 Istvan Sziraczki 6
6.Austria 10 Hubert Fischbacher 9 Helmut Schippl 1
7.Italy 9 Francesco Biginato 8 Sandro Pastorelli 1
3 to World final.
WORLD FINAL. Belle Vue GB 13/7.
1.Sweden 28
Anders Michanek 14
Sören Sjösten 14
2.Australia 23
Phil Crump 14
John Boulger 9
3.New Zealand 21
Ivan Mauger 17
Barry Briggs 4
4.Great Britain 20
Peter Collins 12
Dave Jessup 8
5.Poland 18
Zenon Plech 12
Edward Jancarz 6
6.Sovjet 10
Gregorij Khlynovski 6
Vladimir Gordeev 4
7.Czechoslovakia 6
Jan Holub 3
Jan Hadek 3
LONG-TRACK CHAMPIONSHIP.
WORLD 1000m FINAL. Schessel D 8/9.
1.Egon Müller D 30 2.Ivan Mauger NZ 26 3.Alois Wiesböck D 21 4.Anders
Michanek S 15 5.Don Godden GB 13 6.Josef Angermüller D 13 7.Peter Collins
GB 11 8.Jon Ödegaard N 11 9.Manfred Poschenreider D 10 10.Preben Bollerup
DK 9 11.Jiri Stancl CS 9 12.Christoph Betzl D 8 13.Preben Rosenkilde DK 5
14.Milan Spinka CS 4 15.Hans Zierk D 3 16.Stanislav Kubicek CS 2
17.Gottfried Schwartze D 1 18.Edgar Stangeland N 0 Ole Olsen DK qns Jan
Käter D qns
Index 1975