1987
INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP.
SWEDISH QUALIFICATION. Nässjö 3/5.
1.Jan Andersson 13+ 2.Per Jonsson 13+ 3.Mikael Blixt 12 4.Johan Staaf 11
5.Roland Dannö 11 6.Dennis Löfqvist 10 7.Tony Olsson 10 8.Claes
Ivarsson 8 9.Thomas Ek 7 10.Pierre Brannefors 6 11.Jörgen Johansson 6
12.Lennart Bengtsson 6 13.Tony Gudbrand 2 14.Patrik Olsson 2 15.Leif
Jonsson 2 16.Anders Kling 1
8 to Swedish final.
SWEDISH QUALIFICATION. Lindesberg 3/5.
1.Tommy Nilsson 13 2.Erik Stenlund 11 3.Niklas Karlsson 11 4.Conny
Ivarsson 10 5.Patrik Karlsson 10 6.Bo Arrhén 9 7.Christer Rohlén 9
8.Lillebror Johansson 9 9.Kenneth Nyström 8+ 10.Mikael Ritterwall 8+
11.Peter Nahlin 7 12.Börje Ring 4 13.Lars Andersson 4 14.Mikael
Teurnberg 3 15.Mikael Messing 3 16.Anders Condé 1
8 to Swedish final.
SWEDISH FINAL. Mariestad 19/5, Eskilstuna 20/5, Vetlanda 21/5.
1.Jan Andersson 15+14+14=43 2.Per Jonsson 14+15+13=42 3.Roland Dannö
9+11+11=31 4.Tommy Nilsson 8+12+10=30 5.Patrik Karlsson 10+8+11=29
6.Conny Ivarsson 9+9+9=27 7.Christer Rohlén 7+10+8=25 8.Niklas Karlsson
8+3+10=21 9.Tony Olsson 6+9+5=20 10.Dennis Löfqvist 7+6+3=16 11.Johan
Staaf 3+5+5=13 12.Bo Arrhén 2+8+2=12 13.Claes Ivarsson3+1+7=11 14.Kenneth
Nyström 3+6+0=9R 15.Erik Stenlund 6+2+ns=8 16.Lillebror Johansson 3+1+3=7
17.Mikael Blixt 6+1+ns=7 18.Pierre Brannefors ns+0+7=7R 19.Mikael
Ritterwall ns+ns+1=1R 20.Jörgen Johansson ns+ns+0=0R
4 to Nordic final, Jimmy Nilsen seeded to Nordic final.
DANISH FINAL. Slangerup 17/5.
1.Hans Nielsen 15 2.Erik Gundersen 13 3.John Jörgensen 11 4.Jan
Jacobsen 11 5.Tommy Knudsen 10 6.Peter Ravn 10 7.Jens Rasmussen 9 8.Per
Sörensen 7 9.Peter Glanz 7 10.Flemming Rasmussen 6 11.John Eskildsen 5
12.Kurt Hansen 4 13.Aksel Jepsen 4 14.Frank Andersen 3 15.Ole Hansen 3
16.Sam Nikolajsen 2
6 to Nordic final, Jan O Pedersen seeded to Nordic final.
NORDIC FINAL. Norrköping S 14/6.
1.Erik Gundersen DK 14 2.Hans Nielsen DK 12+ 3.Peter Ravn DK 12+ 4.Per
Jonsson S 11 5.Jan O Pedersen DK 11 6.Jimmy Nilsen S 10 7.Kai Niemi
FIN 9+ 8.John Jörgensen DK 9+ 9.Jan Andersson S 8 10.Tommy Knudsen DK 7
11.Roland Dannö S 6 12.Jan Jacobsen DK 4 13.Tommy Nilsson S 3 14.Olli
Tyrväinen FIN 2 15.Vesa Ylinen FIN 2R 16.Einar Kyllingstad N 0 17.Arne
Svendsen N 0
7 to Intercontinental final.
BRITISH FINAL. Coventry 31/5.
1.Kelvin Tatum 13 2.Neil Evitts 11 3.Simon Wigg 10+ 4.Marvyn Cox 10+
5.Jeremy Doncaster 9 6.Paul Thorp 9 7.Andrew Silver 9 8.Simon Cross 8
9.Chris Morton 8 10.John Davis 7 11.Andy Grahame 6 12.Gary Havelock 6
13.Andy Smith 5 14.Peter Carr 4 15.Alun Rossiter 3 16.Neil Collins 2
9 to Commonwealth final.
COMMONWEALTH FINAL. Belle Vue GB 14/6.
1.Kelvin Tatum GB 14 2.Simon Cross GB 13 3.Marvyn Cox GB 10 4.Neil Evitts
GB 10 5.Chris Morton GB 10 6.David Bargh NZ 10 7.Mitch Shirra NZ 10
8.Steve Regeling AUS 8 9.Andrew Silver GB 8 10.Paul Thorp GB 7 11.Jeremy
Doncaster GB 6+ 12.Simon Wigg GB 6+ 13.Steve Baker AUS 3 14.Glyn Taylor
AUS 3 15.Alan Mason NZ 1 16.Ashley Norton NZ 1 Larry Ross NZ qns
11 to Overseas final.
AMERICAN FINAL. Long Beach 13/6.
1.Sam Ermolenko 19 2.Kelly Moran 18 3.John Cook 15+ 4.Mike Faria 15+
5.Robert Pfetzing 15+ 6.Rick Miller 15+ 7.Lance King 15+ 8.Shawn Moran 14
9.Bobby Schwartz 12 10.Gary Hicks 11 11.Steve Lucero 9 12.Jim Sizemore 9
13.John Sandona 8 14.Brad Oxley 7 15.Eddie Ingels 5 16.Tuff McBride 5
17.Mark Dwyer 5 18.John Kehoe CAN 2 19.Gary Ford CAN 1 20.Bart Bast 0
21.Ed Castro 0R
5 to Overseas final.
OVERSEAS FINAL. Bradford GB 5/7.
1.Mitch Shirra NZ 12 2.Jeremy Doncaster GB 11 3.Kelly Moran USA 10+ 4.Sam
Ermolenko USA 10+ 5.Steve Regeling AUS 9 6.Simon Cross GB 9 7.Neil Evitts
GB 8 8.Marvyn Cox GB 8 9.John Cook USA 8 10.Chris Morton GB 7+ 11.Kelvin
Tatum GB 7+ 12.David Bargh NZ 6 13.Robert Pfetzing USA 5 14.Mike Faria
USA 5 15.Paul Thorp GB 3 16.Andrew Silver GB 2
9 to Intercontinental final.
INTERCONTINENTAL FINAL. Vojens DK 26/7.
1.Erik Gundersen DK 13 2.Jimmy Nilsen S 12 3.Hans Nielsen DK 11 4.Jan O
Pedersen DK 10 5.Mitch Shirra NZ 9 6.Sam Ermolenko USA 9 7.John Cook
USA 9 8.Per Jonsson S 8 9.Simon Cross GB 8 10.Jeremy Doncaster GB 8
11.Chris Morton GB 7 12.Peter Ravn DK 5+ 13.Neil Evitts GB 5+ 14.Kai
Niemi FIN 4 15.Marvyn Cox GB 1 16.Kelvin Tatum GB 1R 17.Steve Regeling
AUS 0 18.John Jörgensen DK 0R Kelly Moran USA qns
11 to World final.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Leszno PL 13/6.
1.Roman Jankowski PL 14 2.Wojciech Zabialowicz PL 13 3.Zoltan Adorjan
H 11+ 4.Vladimir Trofimov SU 11+ 5.Roman Matousek CS 10 6.Michail
Starostin SU 10 7.Sandor Tihanyi H 9 8.Janusz Stachyra PL 8 9.Viktor
Kuznetsov SU 7 10.Valerij Gordeev SU 6 11.Zdenek Schneiderwind CS 6
12.Grzegorz Dzikowski PL 5 13.Gianni Famari I 5 14.Giorgio Zaramella I 3
15.Jiri Svoboda CS 2 16.Zdenek Tesar CS 0 17.Josef Fejfar CS 0R
8 to Continental final.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Krumbach D 14/6.
1.Gerd Riss D 14 2.Armando Castagna I 13 3.Antonin Kasper CS 11+ 4.Petr
Vandirek CS 11+ 5.Armando Dal Chiele I 10 6.Karl Maier D 9 7.Jan
Krzystyniak PL 9 8.Antal Kocso H 8 9.Toni Pilotto A 6+ 10.Ryszard
Franczyszyn PL 6+ 11.Janos Balogh H 5 12.Andrzej Huszcza PL 4 13.Zoltan
Hajdu H 4 14.Dariusz Stenka PL 4 15.Jozsef Petrikovics H 3 16.Michael
Datzmann D 3R 17.Bohumil Brhel CS 0 18.Heinrich Schatzer A 0R
8 to Continental final.
CONTINENTAL FINAL. Lonigo I 26/7.
1.Gerd Riss D 13+ 2.Roman Jankowski PL 13+ 3.Antonin Kasper CS 11+
4.Roman Matousek CS 11+ 5.Vladimir Trofimov SU 10+ 6.Armando Dal Chiele
I 10+ 7.Armando Castagna I 9 8.Janusz Stachyra PL 9 9.Zoltan Adorjan H 7
10.Karl Maier D 6 11.Antal Kocso H 5 12.Michail Starostin SU 4 13.Petr
Vandirek CS 4 14.Wojciech Zabialowicz PL 3 15.Sandor Tihanyi H 3 16.Jan
Krzystyniak PL 1
4 to World final, Henny Kroeze NL seeded to World final.
WORLD FINAL. Amsterdam NL 5/9-6/9.
1.Hans Nielsen DK 1,3,3,2,3 3,3,3,3,3 27
2.Erik Gundersen DK 3,3,3,3,1 1,1,3,3,3 24+
3.Sam Ermolenko USA 3,1,3,3,3 3,2,1,3,2 24+
4.Jimmy Nilsen S 3,3,2,0,1 3,3,2,2,3 22
5.Per Jonsson S 3,2,1,3,2 2,2,2,2,3 22
6.Jeremy Doncaster GB 2,3,2,2,3 0,2,2,2,2 20
7.Jan O Pedersen DK 2,2,1,3,2 1,3,1,2,2 19
8.John Cook USA 1,2,1,1,2 3,0,3,1,1 15
9.Mitch Shirra NZ 2,0,0,2,3 2,3,0,0,0 12
10.Gerd Riss D 0,1,3, ,0 2,2,2,1,1 12
11.Simon Cross GB 2,1,2,1,1 2,0,0,0,1 10
12.Antonin Kasper CS 1,0,2,2,0 0,0,3,1,0 9
13.Chris Morton GB 0,2,0,1,2 1,1,0,1,1 9
14.Roman Jankowski PL 0,0,0,0,0 1,1,1,3,2 8
15.Roman Matousek CS 1,1,1,0,0 0,1,1,0,0 5
16.Henny Kroeze NL 0,0,0,0,1 0,0,0,0,0 1
17.Peter Ravn DK 1 1R
TEAM CHAMPIONSHIP.
GROUP 4.
1.Bulgaria =165
2.Norway =145
3.Netherlands =118
4.Yugoslavia =46
GROUP 3. (4 rounds)
1.Germany =149 Karl Maier 41 Gerd Riss 37 Hans Faltermeier 23 Klaus
Lausch 21 Michael Datzmann 17 Tommy Dunker 10
2.Italy =136 Armando Castagna 37 Paolo Salvatelli 31 Valentino Furlanetto 19
Giorgio Zaramella 18 Armando Dal Chiele 16 Gianni Famari 11 Fabrizio
Vesprini 3 Ottavio Righetto 1
3.Hungary =134 Zoltan Adorjan 43 Jozsef Petrikovics 26 Antal Kocso 24 Janos
Balogh 17 Sandor Tihanyi 17 Janos Szeres 4 Laszlo Bodi 3
4.Austria =56 Walter Nebel 16 Heinrich Schatzer 13 Toni Pilotto 12 Adi
Funk 9 Siegfried Eder 4 Andreas Bössner 2
GROUP 2. Gdansk PL 19/7, Linköping S 21/8, Rybnik PL 13/9.
1.Sweden 41+50+33=124 Per Jonsson 41 Jimmy Nilsen 30 Tony Olsson 21 Conny
Ivarsson 18 Roland Dannö 7 Tommy Nilsson 4 Mikael Blixt 3 Erik Stenlund 0
2.Poland 39+10+36=85 Roman Jankowski 26 Andrzej Huszcza 17 Zenon Kasprzak 16
Ryszard Dolomisiewicz 12 Piotr Swist 8 Wojciech Zabialowicz 6 Grzegorz
Dzikowski 0 Janusz Stachyra 0
3.Australia 27+27+28=82 Steve Regeling 25 Steve Baker 23 Stephen Davies 22
Mick Poole 5 Troy Butler 5 Glenn Doyle 2 Alan Rivett 0
4.Finland 13+32+23=68 Kai Niemi 23 Ari Koponen 22 Heimo Kaikko 8 Juha
Moksunen 6 Olli Tyrväinen 5 Janne Moksunen 2 Vesa Ylinen 1 Aki
Ala-Riihimäki 1
GROUP 1. Frederica DK 6/8, Coventry GB 25/8, Prague CS 13/9.
1.Denmark 47+37+46=130 Hans Nielsen 38 Erik Gundersen 33 Jan O Pedersen 32
Tommy Knudsen 27
2.Great Britain 37+33+31=101 Simon Wigg 29 Kelvin Tatum 25 Jeremy
Doncaster 24 Simon Cross 21 Marvyn Cox 2
3.USA 24+43+26=93 Shawn Moran 23 Rick Miller 22 Sam Ermolenko 20 Kelly
Moran 14 Lance King 8 John Cook 6
4.Czechoslovakia 12+7+17=36 Roman Matousek 14 Antonin Kasper 10 Lubomir
Jedek 4 Petr Vandirek 4 Zdenek Schneiderwind 4
PAIRS CHAMPIONSHIP.
SEMIFINAL. Torun PL 6/6.
1.Denmark 54 Hans Nielsen 27 Erik Gundersen 27
2.New Zealand 44 Mitch Shirra 23 David Bargh 21
3.Poland 36 Wojciech Zabialowicz 21 Roman Jankowski 15
4.Finland 35 Kai Niemi 20 Olli Tyrväinen 15
5.Sweden 30 Jimmy Nilsen 17 Per Jonsson 13
6.Norway 20 Arne Svendsen 13 Tor Einar Hielm 7
7.Bulgaria 26 Nikolaj Manev 16 Angel Eftimod 10
8.France 16 Thirrey Hilaire 9 Patrice Blondy 7
9.Yugoslavia 9 Lazar Csaba 5 Artur Horvat 4
4 to World final.
SEMIFINAL. Norden D 6/6.
1.USA 49 Shawn Moran 26 Kelly Moran 23
2.Great Britain 40 Kelvin Tatum 21 Simon Wigg 19
3.Australia 36 Steve Regeling 18 Steve Baker 18
4.Italy 38 Valentino Furlanetto 23 Armando Castagna 15
5.Hungary 25 Zoltan Adorjan 15 Jozsef Petrikovics 10
6.Germany 23 Karl Maier 19 Gerd Riss 4
7.Austria 23 Toni Pilotto 17 Heinrich Schatzer 6
8.Netherlands 14 Robert Jan Munnecom 10 Will Stroes 4
9.Belgium 14 Vital Cardeynaels 9 Geert Cools 5
4 to World final.
WORLD FINAL. Pardubice CS 28/6.
1.Denmark 52
Erik Gundersen 4 4 5 4 4 5 26
Hans Nielsen 3 5 4 5 5 4 26
2.Great Britain 44
Kelvin Tatum 5 5 5 5 3 1 24
Simon Wigg 1 4 4 4 5 2 20
3.USA 36
Sam Ermolenko 3 0 5 2 5 3 18
Kelly Moran 4 3 4 3 4 0 18
4.New Zealand 36
David Bargh 2 3 3 5 3 4 20
Mitch Shirra 5 1 2 4 1 3 16
5.Czechoslovakia 30
Roman Matousek 2 1 3 2 3 5 16
Antonin Kasper 3 2 2 3 2 2 14
6.Finland 19
Olli Tyrväinen 5 4 0 0 2 0 11
Kai Niemi 1 0 1 1 4 1 8
7.Australia 21
Steve Baker 4 2 0 3 2 5 16
Steve Regeling 0 0 1 2 0 2 5
8.Italy 18
Armando Castagna 2 5 2 1 1 0 11
Valenti. Furlanetto 0 3 3 0 0 1 7
9.Poland 14
Wojcie. Zabialowicz 0 2 1 1 1 3 8
Roman Jankowski 1 1 0 0 0 4 6
JUNIOR CHAMPIONSHIP.
EUROPEAN FINAL. Zielona Gora PL 11/7.
1.Gary Havelock GB 13 2.Piotr Swist PL 11+ 3.Sean Wilson GB 11+ 4.Bo
Arrhén S 11+ 5.Tommy Dunker D 11+ 6.Peter Nahlin S 9R 7.Kaspar Forgac
CS 8 8.Vladimir Kalina CS 7 9.Niklas Karlsson S 6 10.Tor Einar Hielm N 6
11.Ronnie Correy USA 5 12.Borivoj Hadek CS 5 13.Cezary Owizyk PL 5
14.Oleg Kurguskin SU 4 15.Torben Hansen DK 4 16.Slawomir Drabik PL 2
17.Allan Johansen DK 2
LONG-TRACK CHAMPIONSHIP.
WORLD 1000m FINAL. Mühldorf D 20/9.
1.Karl Maier D 22 2.Simon Wigg GB 21 3.Shawn Moran USA 19+ 4.Martin Hagon
GB 19+ 5.Egon Müller D 15 6.Heinz Huber D 14 7.Erik Gundersen DK 10
8.Steve Baker AUS 10 9.Gerd Riss D 9 10.Lubomir Jedek CS 8 11.Alois
Weisböck D 6 12.Finn-Rune Jensen DK 6 13.Trevor Banks GB 5 14.Klaus
Lausch D 4 15.Erik Stenlund S 3 16.Kai Niemi FIN 3 17.Chris Morton GB 2
18.Pavel Karnas CS 2 19.Simon Cross GB 2R
EUROPEAN GRASS FINAL. Nandlstadt D 23/8.
1.Roman Matousek CS 24 2.Joachim Reitzel D 22 3.Bob Dolman GB 17
4.Bernhard Osterloher D 16 5.Konrad Oberauer D 13 6.Uppie Bos NL 13
7.Harm Horstede NL 11 8.Will James GB 11 9.Kent Noer DK 10 10.John Bostin
GB 10 11.Mike Beaumont GB 9 12.Tommy Lindgren S 8 13.Wolfgang Barth D 5
14.Alain Blondy F 4 15.Vaclav Milik CS 2 16.Bent Jörgensen DK 2 17.Mikael
Messing S 2 18.Ole Madsen DK 1 19.John van den Brom NL 0R 20.Peter Kucera
CS 0R
MORE RESULTS.
CHAMPIONS CUP. Miskolc H.
1.Zoltan Adorjan H 12+ 2.Armando Castagna I 12+ 3.Antonin Kasper CS 11+
4.Neil Evitts GB 11+ 5.Per Jonsson S 11+ 6.Erik Stenlund S 10 7.Gerd Riss
D 9 8.Diethelm Triemer DDR 8 9.Jens-Peter Nielsen DK 6 10.Wojciech
Zabialowicz PL 6 11.Valerij Gordeev SU 6 12.Heinrich Schatzer A 5
13.Nikolaj Manev BG 4 14.Juha Moksunen FIN 3 15.Henny Kroeze NL 2
16.Artur Horvat YU 2
Index 1988