1991
INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP.
SWEDISH QUALIFICATION. Hagfors 4/5.
1.Per Jonsson 13 2.Mikael Teurnberg 13 3.Tony Rickardsson 13 4.Henrik
Gustafsson 11 5.Peter Karlsson 11 6.Claes Ivarsson 9 7.Peter Nahlin 8
8.Stefan Dannö 7+ 9.Dennis Löfqvist 7+ 10.Kenneth Lindby 7+ 11.Jörgen
Johansson 6 12.Göran Flood 5 13.Robert Johansson 4 14.Anders kling 1
15.Jimmy Engman 1 16.Lillebror Johansson 0
8 to Swedish final.
SWEDISH QUALIFICATION. Nässjö 3/5.
1.Mikael Blixt 13 2.Conny Ivarsson 11 3.Jimmy Nilsen 11 4.Erik
Stenlund 10 5.Mikael Karlsson 10 6.Tony Olsson 9 7.Mikael Ritterwall 9
8.Mikael Löfqvist 8 9.Niklas Karlsson 7 10.Olli Tyrväinen 6 11.Magnus
Oscarsson 6 12.Patrik karlsson 6 13.Christer Rohlén 5 14.Kenneth
Nyström 4 15.Mikael Olsson 4 16.Joakim Karlsson 1
8 to Swedish final.
SWEDISH FINAL. Kumla 14/5, Västervik 15/5, Stockholm 2/6.
1.Henrik Gustafsson 15+14+11=40 2.Per Jonsson 11+11+14=36 3.Tony
Rickardsson 12+12+9=33 4.Jimmy Nilsen 13+12+8=33 5.Mikael Blixt 8+9+12=29
6.Erik Stenlund 11+6+10=27 7.Conny Ivarsson 3+11+12=26 8.Peter Karlsson
8+8+7=23 9.Stefan Dannö 10+5+4=19 10.Claes Ivarsson 4+3+11=18 11.Tony
Olsson 2+7+6=15 12.Mikael Karlsson 5+5+5=15 13.Mikael Teurnberg 7+1+5=13
14.Peter Nahlin 3+9+1=13 15.Mikael Löfqvist 5+4+1=10 16.Mikael Ritterwall
3+3+2=8
5+1 to Nordic final.
DANISH FINAL. Fladbro 19/5.
1.Jan O Pedersen 15 2.Tommy Knudsen 14 3.Hans Nielsen 12+ 4.John
Jörgensen 12+ 5.Gert Handberg 10 6.Bo Petersen 9 7.Jan Jacobsen 8
8.Brian Karger 6 9.Jan Staechmann 6 10.Jens-Henry Nielsen 6 11.Allan
Johansen 6 12.Tom Knudsen 5 13.Per Sörensen 4 14.Jan Petersen 3 15.Lars
Munkedal 3 16.Lars-Henrik Jörgensen 1
6+1 to Nordic final.
NORDIC FINAL. Brovst DK 23/6.
1.Hans Nielsen DK 13 2.Jan O Pedersen DK 12 3.Jimmy Nilsen S 11 4.Henrik
Gustafsson S 10 5.Per Jonsson S 9 6.Lars Gunnestad N 9 7.Gert Handberg
DK 9 8.Tommy Knudsen DK 8 9.Mikael Blixt S 8 10.Tony Rickardsson S 7+
11.Einar Kyllingstad N 7+ 12.Vesa Ylinen FIN 7+ 13.Bo Petersen DK 4
14.John Jörgensen DK 4 15.Juha Moksunen FIN 1 16.Tor Einar Hielm N 1
9 to World semifinal.
BRITISH FINAL. Coventry 19/5.
1.Gary havelock 15 2.Kelvin Tatum 13 3.Chris Louis 11 4.Paul Thorp 10
5.Jeremy Doncaster 10 6.Neil Collins 9 7.Andy Smith 8 8.Martin Dugard 8
9.Sean Wilson 7 10.Joe Screen 7 11.Mark Loram 5+ 12.John Davis 5+
13.Alan Grahame 4 14.Richard Knight 3 15.David Mullett 3 16.Steve
Schofield 2
10 to Commonwealth final.
COMMONWEALTH FINAL. Kings Lynn GB 2/6.
1.Jeremy Doncaster GB 13 2.Leigh Adams AUS 10 3.Joe Screen GB 10 4.Paul
Thorp GB 10 5.Kelvin Tatum GB 9 6.Glenn Doyle AUS 9 7.Neil Collins GB 8
8.Gary Havelock GB 8 9.Todd Wiltshire AUS 7 10.Andy Smith GB 7 11.Mitch
Shirra NZ 7 12.Chris Louis GB 6 13.Sean Wilson GB 5 14.Gary Allan NZ 4
15.Martin Dugard GB 4 16.Craig Boyce AUS 1 David Bargh NZ qns Glyn Taylor
AUS qns
11 to Overseas final.
AMERICAN FINAL. Long Beach 2/3.
1.Rick Miller 15 2.Sam Ermolenko 14 3.Ronnie Correy 13 4.Kelly Moran 11
5.Billy Hamill 10+ 6.Bobby Ott 10+ 7.Gary Hicks 9 8.Bobby Schwartz 7
9.Mike Faria 7 10.Greg Hancock 6 11.Lance King 5 12.Louis Kossuth 4
13.Steve Lucero 3 14.Brad Oxley 3 15.Andy Northrup 2 16.Josh Larsen 1R
17 John Kehoe CAN 0
5 to Overseas final.
OVERSEAS FINAL. Bradford GB 23/6.
1.Kelvin Tatum GB 13 2.Sam Ermolenko USA 12+ 3.Billy Hamill USA 12+
4.Andy Smith GB 11 5.Paul Thorp GB 10 6.Ronnie Correy USA 9 7.Jeremy
Doncaster GB 7 8.Mitch Shirra NZ 7 9.Kelly Moran USA 7 10.Todd Wiltshire
AUS 6+ 11.Glenn Doyle AUS 6+ 12.Joe Screen GB 5 13.Rick Miller USA 4
14.Gary Havelock GB 4 15.Leigh Adams AUS 4 16.Neil Collins GB 3
9 to World semifinal.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Landshut D 23/6.
1.Armando Castagna I 15 2.Roman Matousek CS 14 3.Gerd Riss D 11+
4.Michail Starostin RUS 11+ 5.Wojciech Zaluski PL 10 6.Vladimir Kalina
CS 9 7.Petr Vandirek CS 8+ 8.Klaus Lausch D 8+ 9.Zoltan Hajdu H 8+
10.Pavel Karnas CS 7 11.Robert Barth D 6 12.Bohumil Brhel CS 4 13.Tomasz
Gollob PL 3 14.Robert Csillik H 3 15.Csaba Hell H 2 16.Jaroslaw Olszewski
PL 1
7 to World semifinal.
CONTINENTAL SEMIFINAL. Lonigo I 23/6.
1.Ryszard Dolomisiewicz PL 12 2.Zoltan Adorjan H 11+ 3.Robert Nagy H 11+
4.Rif Saitgareev UKR 11+ 5.Vaclav Milik CS 11+ 6.Zdenek Schneiderwind
CS 10 7.Jozsef Petrikovics H 10 8.Antonin kasper CS 9 9.Antal Kocso H 8
10.Piotr Swist PL 8 11.Oleg Kurguskin RUS 5 12.Franz Leitner A 3
13.Zoltan Kovacs H 3 14.Lubomir Jedek CS 3 15.Eugeniusz Skupien PL 2
16.Tommy Dunker D 1 17.Miroslaw Kowalik PL 1R
7 to World semifinal.
WORLD SEMIFINAL. Rovno UKR 11/8.
1.Billy Hamill USA 12 2.Jimmy Nilsen S 11 3.Per Jonsson S 10+ 4.Paul
Thorp GB 10+ 5.Roman Matousek CS 9 6.Armando Castagna I 9 7.Jeremy
Doncaster GB 9 8.Mitch Shirra NZ 9 9.Mikael Blixt S 8+ 10.Henrik
Gustafsson S 8+ 11.Vladimir Kalina CS 7 12.Lars Gunnestad N 6 13.Zoltan
Adorjan H 4 14.Petr Vandirek CS 4 15.Antonin Kasper CS 2R 16.Robert Nagy
H 1 17.Rif Saitgareev UKR 0
8 to World final.
WORLD SEMIFINAL. Abensberg D 18/8.
1.Hans Nielsen DK 15 2.Jan O Pedersen DK 14 3.Tommy Knudsen DK 12 4.Sam
Ermolenko USA 11 5.Tony Rickardsson S 10 6.Ronnie Correy USA 8 7.Kelvin
Tatum GB 8 8.Gerd Riss D 8 9.Gert Handberg DK 7+ 10.Jozsef Petrikovics
H 7+ 11.Kelly Moran USA 6 12.Wojciech Zaluski PL 5 13.Vaclav Milik CS 3
14.Zdenek Schneiderwind CS 3 15.Klaus Lausch D 2 16.Michail Starostin
RUS 1 Andy Smith GB qns Ryszard Dolomisiewicz PL qns
8 to World Final.
WORLD FINAL. Göteborg S 31/8.
1.Jan O Pedersen DK 3 3 3 3 3 15
2.Tony Rickardsson S 2 3 3 2 2 12
3.Hans Nielsen DK 2 3 1 3 2 11+
4.Tommy Knudsen DK 3 1 1 3 3 11+
5.Jimmy Nilsen S 0 2 2 3 3 10
6.Paul Thorp GB 3 2 2 2 1 10
7.Sam Ermolenko USA 2 3 2 0 2 9
8.Kelvin Tatum GB 1 2 3 2 0 8
9.Per Jonsson S 1 2 0 1 3 7
10.Ronnie Correy USA 3 0 0 1 2 6
11.Armando Castagna I 1 1 3 1 0 6
12.Billy Hamill USA 2 T 2 1 1 6
13.Mitch Shirra NZ 0 0 1 2 1 4
14.Roman Matousek CS 0 1 1 0 0 2
15.Jeremy Doncaster GB 1 1 0 0 0 2
16.Gerd Riss D 0 0 0 0 1 1
17.Mikael Blixt S 0 0R
TEAM CHAMPIONSHIP.
QUALIFICATION GROUP D. Leipzig D 22/4, Krsko SLO 28/4.
1.Yugoslavia 28+33=61 Gregor Pintar 31 Kreso Omerzel 15
Gerhard Lekse 15
2.East Germany 27+22=49 Thomas Diehr 26 Thomas Hopp 10
Herbert Mussehl 7 Roland Sass 5 Thomas Koch 1
3.Netherlands 29+19=48 Robert Jan Munnecom 17 Rene Elzinga 14
Ron Koppe 12 Rob Steman 5
4.Bulgaria 16+27=43 Zdravko Jordanov 18 Nikolaj Manev 13
Georgij Petranov 12
5.France 18+19=37 Christophe Dubernard 18 David Ochocki 18
Christian Ianotto 1
1 to group C.
QUALIFICATON GROUP C. Lonigo I 19/5, Tarnow PL 26/5.
1.Norway 28+36=64 Lars Gunnestad 34 Einar Kyllingstad 22
Tor Einar Hielm 8
2.Italy 31+26=57 Armando Castagna 22 Armando Dal Chiele 20
Valentino Furlanetto 15
3.Poland 25+30=55 Piort Swist 28 Tomasz Gollob 19
Jacek Rempala 5 Dariusz Sledz 3
4.Austria 26+17=43 Andreas Bössner 18 Franz Leitner 16
Heinrich Schatzer 9
5.Yugoslavia 9+10=19 Gregor Pintar 7 Kreso Omerzel 7
Gerhard Lekse 5
1 to group B.
QUALIFICATION GROUP B. Diedenbergen D 7/7, Debrecen H 14/7.
1.Hungary 38+53=91 Zoltan Adorjan 25 Jozsef Petrikovics 24 Zoltan Hajdu 18
Sandor Tihanyi 16 Robert Nagy 8
2.Germany 33+27=60 Gerd Riss 20 Klaus Lausch 17 Tommy Dunker 8
Andre Pollehn 8 Robert Barth 7 Peter Schroeck 0
3.Norway 28+26=54 Lars Gunnestad 24 Tor Einar Hielm 13 Einar Kyllingstad 10
Arnt Förland 7 Odd Petersen 0
4.Finland 21+14=35 Vesa Ylinen 16 Mika Pellinen 10 Juha Moksunen 4
Tomi Havu 3 Olli Tyrväinen 2 Janne Moksunen 0
1 to group A.
QUALIFICATION GROUP A. Pardubice CS 24/8.
1.Sweden 49 Henrik Gustafsson 15 Per Jonsson 15 Jimmy Nilsen 13
Tony Rickardsson 6 Peter Nahlin 0
2.Australia 35 Steve Regeling 11 Craig Hodgson 9 Shane Bowes 6
Troy Butler 5 Leigh Adams 4
3.Czechoslovakia 21 Zdenek Tesar 7 Vaclav Milik 7 Petr vandirek 4
Antonin kasper 3 Vladimir Kalina 0
4.Hungary 15 Sandor Tihanyi 8 Zoltan Adorjan 3 Antal Kocso 2
Zoltan Hajdu 1 Jozsef Petrikovics 1
1 to World final.
WORLD FINAL. Vojens DK 14/9.
1.Denmark 51
Jan O Pedersen 3 3 3 3 3 15
Hans Nielsen 3 3 2 3 3 14
Tommy Knudsen 3 3 3 3 1 13
Gert Handberg 3 2 1 2 8
Brian Karger 1 1
2.Sweden 30
Per Jonsson 2 2 3 1 1 9
Henrik Gustafsson 1 1 0 3 2 7
Jimmy Nilsen 0 1 2 1 3 7
Tony Rickardsson 1 1 1 2 2 7
3.USA 28
Sam Ermolenko 2 2 2 0 3 9
Billy Hamill 2 2 2 1 2 9
Greg Hancock 0 3 3 0 0 6
Rick Miller 1 1 2 4
Ronnie Correy 0 0 0
4.Great Britain 11
Martin Dugard 2 0 0 2 0 4
Marvyn Cox 0 0 2 1 3
Gary Havelock 1 1 1 0 0 3
Chris Louis 1 0 0 0 1
Paul Thorp 0 0 0
PAIRS CHAMPIONSHIP.
SEMIFINAL. Pardubice CS 16/6.
1.Sweden 27 Per Jonsson 14 Henrik Gustafsson 13
2.Norway 20 Lars Gunnestad 14 Einar Kyllingstad 6
2.Czechoslovakia 20 Bohumil Brhel 16 Zdenek Tesar 4 Antonin kasper 0
4.Great Britain 19 Kelvin Tatum 9 Gary Havelock 6 Jeremy Doncaster 4
5.Australia 18 Glenn Doyle 8 Todd Wiltshire 5 Leigh Adams 5
6.Hungary 16 Zoltan Adorjan 8 Sandor Tihanyi 8
7.Austria 6 Franz Leitner 5 Andreas Bössner 1 Toni Pilotto 0
3 to World final.
SEMIFINAL. Pocking D 16/6.
1.Denmark 26 Hans Nielsen 14 Tommy Knudsen 12
2.Italy 20+ Armando Castagna 16+ Valentino Furlanetto 4
3.Germany 20+ Gerd Riss 12 Klaus Lausch 7+ Tommy Dunker 1
4.USA 19 Ronnie Correy 12 Sam Ermolenko 7
5.New Zealand 17 Mitch Shirra 15 Gary Allan 2
6.Sovjet 14 Rif Saitgareev 9 Oleg Kurguskin 5 Michail Starostin 0
7.Finland 10 Juha Moksunen 5 Vesa Ylinen 5
3 to World final.
WORLD FINAL. Poznan PL 20/7.
1.Denmark 28
Hans Nielsen 2 3 2 3 2 2 14
Jan O Pedersen 3 0 3 2 3 3 14
2.Sweden 24
Henrik Gustafsson 3 2 1 3 9
Jimmy Nilsen 3 2 1 2 8
Per Jonsson 2 3 2 0 7
3.Norway 19
Lars Gunnestad 2 0 3 3 0 3 11
Einar Kyllingstad 0 1 2 2 1 2 8
4.Germany 18
Gerd Riss 1 3 1 2 1 1 9
Klaus Lausch 3 0 0 3 3 0 9
5.Czechoslovakia 18
Bohumil Brhel 2 2 0 3 2 3 12
Roman Matousek 1 1 1 1 2 6
Zdenek Tesar 0 0
6.Italy 10
Armando Castagna 0 3 1 1 3 1 9
Valen. Furlanetto 1 0 0 0 0 1
Fabrizio Vesprini 0 0
7.Poland 9
Ry. Dolomisiewicz 1 1 0 1 2 0 5
Piotr Swist 2 1 0 3
Wojciech Zaluski 0 0 1 1
JUNIOR CHAMPIONSHIP.
WORLD FINAL. Coventry GB 30/9.
1.Brian Andersen DK 14+ 2.Morten Andersen DK 14+ 3.Jason Crump Aus 11
4.Shane Parker AUS 10 5.Joe Screen GB 10 6.Jacob Olsen DK 9 7.Niklas
Klingberg S 8 8.Frede Schött DK 8 9.Joakim Karlsson S 6 10.Viktor Gajdym
UKR 6 11.Jimmy Engman S 6 12.Piotr Paluch PL 5 13.Robert Kuzdzal PL 4
14.Marek Hucko PL 3 15.Zsolt Böszermenyi H 2 16.Jacek Rempala PL 2R
17.Dean Barker GB 2R 18.Adam Labedzki PL 0 David Hamnett AUS qns
LONG-TRACK CHAMPIONSHIP.
WORLD 1000m FINAL. Marianske Lazne CS 28/7.
1.Gerd Riss D 24 2.Ales Dryml CS 21+ 3.Jan O Pedersen DK 21+ 4.Marcel
Gerhard CH 18 5.Mitch Shirra NZ 17 6.Stefan Dannö S 12 7.Karl Maier D 10
8.Andy Smith GB 10 9.Simon Wigg GB 10 10.Mark Loram GB 8 11.Klaus Lausch
D 7 12.Marvyn Cox GB 7 13.Steve Schofield GB 5 14.Erik Stenlund S 4
15.Hans-Otto Pingel D 3 16.Walter Scherwitzki D 1 17.Jan Holub CS 1
18.Borivoj Hadek CS 1
EUROPEAN GRASS FINAL. Werlte D 1/9.
1.Rif Saigareev UKR 21 2.Thomas Diehr D 19 3.Trevor Banks GB 17 4.Uppie
Bos NL 17 5.Alan Farmer GB 16 6.Christophe Dubernard F 16 7.Zdenek
Schneiderwind CS 11 8.David Ochocki F 11 9.Thomas Meggle D 9 10.Peter
Read GB 8 11.Andy Riley GB 7 12.Paulus Ellens NL 6 13.Rene Mortensen DK 5
14.Henk Snijder NL 4 15.Steven van der Helm NL 4 16.Detlef Conradi D 4
17.Tommy Lindgren S 4 18.Aki Ala-Riihimäki FIN 0
MORE RESULTS.
CHAMPIONS CUP. Elgane N 9/6.
1.Lars Gunnestad N 14 2.Antonin Kasper CS 13 3.Hans Nielsen DK 12 4.Tony
Rickardsson S 11 5.Michail Starostin RUS 11 6.Armando Castagna I 10
7.Zoltan Hajdu H 8 8.Klaus Lausch D 8 9.Tor Einar Hielm N 7 10.Kelvin
Tatum GB 6 11.Zenon Kasprzak PL 5 12.Heinrich Schatzer A 3 13.Gregor
Pintar YU 2 Riders from USA, Netherlands and Finland qns
Index 1992