FIM Ice Speedway Gladiators World Championship Quali: 8 riders and 2 substitude riders will go to the Challenge
(also in the Challenge: 7 Riders from 2014 Final Classification (outside top 3 riders): Igor Kononov, Sergey Makarov, Stefan Svensson, Jan Klatovsky, Günther Bauer,
Stefan Pletschacher, Per Anders Lindström and 1 FMNR Wild Card) |
||||
Quali |
Challenge |
|||
10.01. |
17.01. |
|||
Hallstavik |
St.Johann |
|||
ACCR |
1 |
|
||
DMSB |
2 |
|
||
FFM |
- |
|
||
FMS |
1 |
|
||
KNMV |
2 |
|
||
MFR |
1 |
|
||
NMF |
1 |
|
||
OeAMTC |
2 |
|
||
PZM |
1 |
|
||
SMF |
- |
|
||
SML |
2 |
|
||
SVEMO |
3 |
|
||
|
16 |
0 |
FIM Ice Speedway Team World Championship |
|||
Final |
|||
28.02.-01.03. |
|||
Berlin |
|||
ACCR |
1 |
||
DMSB |
1 |
||
FMS |
1 |
||
KNMV |
|
||
MFR |
1 |
||
OeAMTC |
1 |
||
PZM |
|
||
SML |
1 |
||
SVEMO |
1 |
||
7 |
FIM Speedway GP World Championship Qualifying Meeting Quali 1-4: 7 riders and 1 substitude rider will go to the 2 semi |
||||||
Quali 1 |
Quali 2 |
Quali 3 |
Quali 4 |
|||
02.05. |
02.05. |
03..05. |
25.05. |
|||
Gorican |
St. Johann |
Lonigo |
Abensberg |
|||
ACCR |
2 |
1 |
1 |
1 |
||
ACU |
1 |
1 |
2 |
1 |
||
AMA |
- |
- |
1 |
- |
||
AMZS |
2 |
1 |
1 |
- |
||
DMSB |
- |
1 |
- |
2 |
||
DMU |
1 |
1 |
2 |
2 |
||
FFM |
- |
1 |
1 |
1 |
||
FMI |
- |
1 |
2 |
1 |
||
FMU |
1 |
1 |
- |
- |
||
HMS |
2 |
- |
- |
- |
||
LaMSF |
1 |
1 |
- |
1 |
||
MA |
1 |
1 |
1 |
1 |
||
MAMS |
- |
1 |
- |
1 |
||
MFR |
1 |
1 |
- |
- |
||
MNZ |
- |
- |
1 |
- |
||
NMF |
- |
- |
- |
1 |
||
OeAMTC |
- |
1 |
- |
- |
||
PZM |
2 |
2 |
1 |
1 |
||
SMF |
- |
- |
- |
1 |
||
SML |
- |
1 |
1 |
- |
||
SVEMO |
2 |
- |
2 |
2 |
||
16 |
16 |
16 |
16 |
FIM Speedway WorldCup Quali: Winner will go to Event 1
Event 1: Winner will go to Final, Place 2nd and 3rd will go the Race off Event 2: Winner will go to Final, Place 2nd and 3rd will go the Race off Race off: Winner will go to Final, Poland is qualified |
|||||||
|
Quali |
Event 1 |
Event 2 |
Race Off |
Final |
||
09.05. |
06.06. |
08.06. |
11.06. |
13.06. |
|||
Landshut |
tba |
Kings Lynn |
tba |
tba |
|||
ACCR |
0 |
1 |
0 |
||||
ACU |
0 |
0 |
1 |
||||
AMA | 0 |
0 |
1 |
||||
AMSZ | 1 |
0 |
0 |
||||
DMSB |
1 |
0 |
0 |
||||
DMU |
0 |
1 |
0 |
||||
FMI |
1 |
0 |
0 |
||||
MA |
0 |
0 |
1 |
||||
LAMSF |
0 |
0 |
1 |
||||
MFR |
1 |
0 |
0 |
||||
SVEMO |
0 |
1 |
0 |
||||
|
4 |
3 |
4 |
FIM Speedway Under 21 World Championship Semi Final 1: 5 riders will qualify to the Final Series Final Series: 1 WC Rider from FMNR (to be accepted by CCP Bureau) |
|||||
|
Quali 1 |
Quali 2 |
Quali 3 |
||
29.05. |
30.05. |
30.05. |
|||
Pardubice |
Terenzano |
Zarnovica |
|||
ACCR |
2 |
1 |
1 |
||
ACU |
1 |
2 |
1 |
||
AMA |
- |
- |
- |
||
AMZS |
1 |
- |
1 |
||
DMSB |
1 |
1 |
1 |
||
DMU |
1 |
2 |
2 |
||
FFM |
- |
2 |
- |
||
FMI |
- |
2 |
- |
||
FMU |
- |
- |
1 |
||
HMS |
1 |
- |
- |
||
LaMSF |
1 |
- |
1 |
||
MA |
- |
2 |
- |
||
MAMS |
- |
- |
1 |
||
MFR |
2 |
- |
1 |
||
MNZ |
- |
1 |
- |
||
NMF |
- |
- |
- |
||
OeAMTC |
- |
1 |
- |
||
PZM |
2 |
1 |
2 |
||
SMF |
- |
- |
2 |
||
SML |
2 |
- |
1 |
||
SVEMO |
2 |
1 |
1 |
||
|
16 |
16 |
16 |
FIM Team Speedway Under 21 World Championship Winner of each Semi-Final and second place highest scorer of SF1 and SF2 will qualify to the Final |
|||||
|
Semi 1 |
Semi 2 |
Final |
||
22.08. |
22.08. |
31.10. |
|||
Güstrow |
Grudziadz |
Mildura |
|||
ACCR |
- |
1 |
- |
||
ACU |
1 |
- |
- |
||
DMSB |
1 |
- |
- |
||
DMU |
1 |
- |
- |
||
FMI |
- |
- |
- |
||
MA |
- |
- |
1 |
||
MFR |
- |
1 |
- |
||
PZM |
- |
1 |
- |
||
SML |
1 |
- |
- |
||
SVEMO |
- |
1 |
- |
||
|
4 |
4 |
1 |
FIM Longtrack World Championship Quali 1: 7 riders and 1 substitude rider will go to the Challenge |
|||||
|
Quali 1 |
Quali 2 |
Challenge |
||
20.06. |
04.07. |
25.07. |
|||
Marienbad |
Tayak |
Werlte |
|||
ACCR |
2 |
1 |
|
||
ACU |
2 |
2 |
|
||
DMSB |
3 |
2 |
|
||
DMU |
2 |
0 |
|
||
FFM |
2 |
3 |
|
||
FMI |
0 |
1 |
|
||
KNMV |
1 |
2 |
|
||
MA |
0 |
2 |
|
||
MFR |
1 |
0 |
|
||
OeAMTC |
1 |
0 |
|
||
SML |
1 |
2 |
|
||
|
15 |
15 |
|
Individual Ice Racing European Championship Track reserve riders are nominated by FMNR |
|||
21./22.02. |
|||
Lukhovitsy |
|||
2-Days Final |
|||
PZM |
1 |
||
ACCR |
2 |
||
FMS |
1 |
||
SML |
2 |
||
OeAMTC |
2 |
||
MFR |
3 |
||
NMF |
1 |
||
SVEMO |
2 |
||
FFM |
0 |
||
ACU |
0 |
||
DMSB |
2 |
||
Total |
16 |
Individual Speedway European Championship Semi Final 1: 5 riders and 1 substitute rider will qualify to ECC (max. 2 riders from the same federation) |
||||||
16.05. |
16.05. |
25.05. |
30.05. |
|||
Semi 1 |
Semi 2 |
Semi 3 |
Challenge |
|||
Lamothe |
Rivne |
Debrecen |
Lendava |
|||
PZM | 2 |
2 |
2 |
|
||
AMZS |
0 |
0 |
2 |
|
||
ACCR |
2 |
1 |
1 |
|
||
SMF |
0 |
1 |
0 |
|
||
BMF |
0 |
1 |
0 |
|
||
SML |
1 |
0 |
1 |
|
||
OeAMTC |
0 |
1 |
0 |
|
||
MFR |
0 |
2 |
1 |
|
||
KNMV |
1 |
0 |
0 |
|
||
FMI |
2 |
0 |
0 |
|
||
NMF |
0 |
0 |
1 |
|
||
LaMSF |
1 |
2 |
0 |
|
||
SVEMO |
2 |
1 |
1 |
|
||
FFM |
2 |
0 |
0 |
|
||
FRM |
0 |
1 |
0 |
|
||
MAMS |
0 |
0 |
2 |
|
||
HMS |
0 |
1 |
1 |
|
||
DMSB |
1 |
0 |
2 |
|
||
FMU |
0 |
2 |
0 |
|
||
DMU |
2 |
1 |
2 |
|
||
Total |
16 |
16 |
16 |
|
European Pairs Speedway Championship Semi Final: 3 pairs will qualify to the Final |
||||
25.04. |
26.09. |
|||
Semi |
Final |
|||
Chervonograd |
Debrecen |
|||
PZM |
0 |
1 |
||
AMZS |
1 |
0 |
||
ACCR |
0 |
1 |
||
OeAMTC |
1 |
0 |
||
MFR |
0 |
1 |
||
FMI |
1 |
0 |
||
LaMSF |
1 |
0 |
||
FRM |
1 |
0 |
||
MAMS |
0 |
1 |
||
DMSB |
1 |
0 |
||
FMU |
1 |
0 |
||
Total |
7 |
4 |
Individual Speedway U21 European Championship Semi Final 1: 5 riders and 1 substitute rider will qualify to the Final |
||||||
01.05. |
06.06. |
27.07. |
29.08. |
|||
Semi 1 |
Semi 2 |
Semi 3 |
Final |
|||
Debrecen |
Macon |
Brovst |
Silkeborg |
|||
PZM |
4 |
3 |
0 |
|
||
AMZS |
1 |
1 |
0 |
|
||
ACCR |
2 |
2 |
0 |
|
||
SMF |
1 |
0 |
0 |
|
||
SML |
0 |
0 |
3 |
|
||
MFR |
1 |
2 |
0 |
|
||
FMI |
0 |
2 |
0 |
|
||
NMF |
0 |
0 |
3 |
|
||
LaMSF |
1 |
1 |
0 |
|
||
SVEMO |
0 |
0 |
4 |
|
||
FFM |
0 |
2 |
0 |
|
||
FRM |
1 |
0 |
0 |
|
||
MAMS |
2 |
0 |
0 |
|
||
ACU |
0 |
1 |
0 |
|
||
HMS |
1 |
0 |
0 |
|
||
DMSB |
0 |
2 |
0 |
|
||
FMU |
2 |
0 |
0 |
|
||
DMU |
0 |
0 |
6 |
|
||
Total |
16 |
16 |
16 |
|
Team Speedway U21 European Championship Winner of the Semi Final will qualify to the Final |
||||
08.08. |
12.09. |
|||
Semi |
Final |
|||
|
Gislaved |
Plzen |
||
PZM |
0 |
1 |
||
ACCR |
0 |
1 |
||
SML |
1 |
0 |
||
MFR |
1 |
0 |
||
LaMSF |
0 |
0 |
||
SVEMO |
1 |
0 |
||
DMSB |
1 |
0 |
||
DMU |
0 |
1 |
||
Total |
4 |
3 |
Grasstrack Individual European Championship Semi Final 1: 9 riders and 1 substitute rider will qualify to the Final |
|||||
26.04. |
07.06. |
18.07. |
|||
Semi 1 |
Semi 2 |
Finale |
|||
Swingfield |
Bielefeld |
Staphorst |
|||
ACCR |
2 |
2 |
|
||
SML |
1 |
2 |
|
||
KNMV |
3 |
3 |
|
||
FMI |
0 |
1 |
|
||
FFM |
3 |
3 |
|
||
ACU |
4 |
4 |
|
||
DMSB |
4 |
3 |
|
||
DMU |
1 |
0 |
|
||
Total |
18 |
18 |
|
Sidecar European Championship Semi-Final: 6 outfits and 2 substitute outfits will qualify to the Final |
||||
13.06. |
22.08. |
|||
Semi |
Final |
|||
Loppersum |
Hertingen |
|||
FMS |
1 |
0 |
||
OeAMTC |
1 |
0 |
||
KNMV |
2 |
2 |
||
FFM |
2 |
0 |
||
ACU |
2 |
2 |
||
DMSB |
3 |
2 |
||
DMU |
1 |
0 |
||
Total |
12 |
6 |
125ccm Youth Track Racing European Cup Track reserve riders are nominated by FMNR |
|||
18.07. |
|||
Final |
|||
Olcing |
|||
PZM |
4 |
||
ACCR |
3 |
||
KNMV |
4 |
||
ACU |
2 |
||
DMSB |
5 |
||
Total |
18 |
85ccm Youth Speedway Racing European Cup Semi-Final 1: 8 riders (max of 4 riders from the same FMN) and 1 substitute rider will qualify to the Final. |
|||||
27.06. |
27.06. |
28.06. |
|||
Semi 1 |
Semi 2 |
Final |
|||
Requested |
Obtained |
Rybnik |
Rybnik |
Rybnik |
|
PZM |
5 |
5 |
3 |
2 |
|
SML |
5 |
5 |
2 |
3 |
|
NMF |
2 |
2 |
1 |
1 |
|
SVEMO |
7 |
7 |
3 |
4 |
|
DMSB |
3 |
3 |
2 |
1 |
|
DMU |
10 |
10 |
5 |
5 |
|
Total |
32 |
32 |
16 |
16 |
|